Zahraniční studium studenty jihlavské polytechniky zatím příliš neláká
Informace Ladislava Jirků, lídra TOP 09 Vysočina
„Nabídka zahraničních univerzit je vyšší, než odpovídající poptávka po nich. Je to dáno jednak tím, že dnes už může každý vycestovat kdykoli sám a jednak zvýšenými finančními nároky na studium v zahraničí," vyjmenovává hlavní důvody nezájmu ze strany studentů rektor Jirků.
Po finanční stránce se jihlavská polytechnika snaží vyjít studentům maximálně vstříc. Vybraní uchazeči dostávají k běžnému stipendiu ještě příspěvek od kraje Vysočina, aby tak studium v cizině nebylo výrazně dražší než běžný semestr na domácí škole.
Jedinečná životní příležitost k nezaplacení
Na většině univerzit v České republice je situace podobná. Univerzity však mají větší nabídku pobytových míst. Studenti tak mohou díky stipendijnímu programu Erasmus, zkusit jiné vysokoškolské prostředí. Poznat odlišný způsob života i školy je pro studenty velkou příležitostí, jak se v cizím jazyce vzdělávat ve svém oboru. „Je to zkušenost do života k nezaplacení. Hlavně pro studenty cestovního ruchu by to mohla být vedle studijních praxí další velká příležitost k získání nových zkušeností," myslí si rektor Jirků.
Při dnešním počtu dva a půl tisíce studentů VŠPJ tvoří počet vyjíždějících do zahraničí asi jedno procento. Do budoucna by škola chtěla tento počet zdvojnásobit. V letošním akademickém roce vycestovalo dohromady dvaatřicet uchazečů, což je nejvíce od roku 2005, kdy škola začala realizovat první studijní pobyty na zahraničních školách. Mezi nejčastější destinace studentů patří Rakousko, Portugalsko a Litva.