Závěry ze setkání pražské a středočeské
TOP 09, dne 11.6. 2011 v Praze
Závěry ze setkání pražské a středočeské TOP 09, dne 11.6. 2011 v Praze
K ÚZEMNÍMU PLÁNOVÁNÍ:
Územní plán je legitimním nástrojem rozvoje území. Je nejen nástrojem restrikce, ale i nabídky obyvatelům a investorům. Územní plán by měl zohledňovat krajinný ráz řešeného území, referenční kvalitou by měla být česká kulturní krajina. TOP 09 podporuje zejména v Praze dvouúrovňové zpracování územního plánu.
K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ:
TOP 09 Prahy a Středočeského kraje :
- podporují koordinaci čištění odpadních vod. Jako problém indikují otázku likvidace kalů z čištění odpadních vod v Praze. TOP 09 považuje za nutné řešit tento problém společně ve vzájemné shodě.
- považují za potřebné, aby problematika ochrany vodního zdroje Želivka byla řešena společně.
- podporují postupné vytváření nových ploch zeleně kolem Prahy a jejich propojení s významnými pražskými přírodními lokalitami.
- vítají kroky, které povedou k zamezení neúměrného úbytku zemědělské půdy. Pro nové investice chtějí, aby byly maximálně využívány brownfieldy, u nových dopravních staveb stávající dopravní koridory.
- podporují vyhlášení CHKO Brdy.
K DOPRAVĚ:
TOP 09 Prahy a Středočeského kraje :
- podporují rozvoj letiště Praha Ruzyně při dodržení limitů hluku, nebo při dostatečných kompenzacích.
- podporují etapovou výstavbu železničního spojení Kladno –Letiště Praha Ruzyně – centrum Prahy.
- podporují urychlenou dostavbu Pražského okruhu. Za prioritu považujeme fyzickou realizaci stavby 511 – dálnice D1- Běchovice.
- indikují problém rostoucí potřeby kapacitní hromadné dopravy, zejména kolejové, mezi metropolí a suburbiemi.
- požadují vytvoření jednotného integrovaného dopravního systému pro oba kraje ( Metropolitní integrovaná doprava – MID).
- chtějí prosazovat, aby páteřním systémem integrované dopravy byla železnice a autobusy aby plnily zejména funkci návozné dopravy. Veřejné rozpočty nemají a nebudou mít finanční prostředky na dotování souběhů
- chtějí prosazovat sjednocení všech typů a cen jízdenek v systému integrované dopravy.
- za nedostatečnou považují stávající síť záchytných parkovišť P+R na okraji Prahy a na území Středočeského kraje.
- doporučují rozvoj univerzálních prostředků hromadné dopravy (např. tramvají, které mohou být provozovány na železničním svršku..).
- odmítají neuváženou likvidaci integrované dopravy na území Středočeského kraje. Požadují stažení výpovědí dopravcům na rok 2012 ze strany stávajícího vedení Středočeského kraje.
K VEŘEJNÉMU SEKTORU A VEŘEJNÉ SPRÁVĚ, VEŘEJNÝM ZAKÁZKÁM A PROTIKORUPČNÍM OPATŘENÍM:
- Mezi oblasti ohrožené korupcí ve veřejné správě patří zejména veřejné zakázky, prodej a pronájem majetku, územní plánování, hospodaření zřizovaných organizací, ale i některé agendy vykonávané obcemi v přeneseném výkonu státní správy, jako jsou dopravní agendy.
- Za základní atributy přístupu k veřejným zakázkám považujeme otevřenost a odpovědnost.
- Navrhujeme proto vedení „rodného listu“ - povinnost uveřejňovat všechny informace o veřejných zakázkách od úvodního zadání, informací, kdo nabídky vyhodnocoval a schvaloval, výsledky soutěže, po podepsané smlouvy i po případné vícepráce a dodatky.
- Za zásadní považujeme ustanovení „odpovědné osoby“, která bude provázet zakázku od počátku do konce, bude návrh předkládat i kolektivním orgánům a ponese osobní odpovědnost, že je předložený návrh v souladu s ekonomickými zájmy subjektu i v souladu s právním řádem.
- Doporučujeme všem komunálním politikům zvoleným za TOP 09 při zadávání veřejných zakázek využívání nástroje „verejnyportal.cz“. Vyzýváme k zapojení do tohoto nástroje „čisté soutěže“ i všechny podnikatele, kterým záleží na vymýcení krupce v České republice. Věříme, že se k tomuto nástroji přihlásí i Hospodářská komora ČR.
- Jsme přesvědčeni, že ve veřejné správě musí být používány takové nástroje řízení, které zajistí efektivní využívání personálních, finančních i dalších zdrojů.
- Požadujeme, aby rozpočty hl. m. Prahy, Středočeského kraje i ostatních obcí byly sestavovány a řízeny s dlouhodobou perspektivou v souladu se schválenými strategickými cíli.
KE KULTUŘE:
Poprvé proběhlo setkání, které řešilo vzájemný vztah konzervativní politiky a jednotlivých oblastí kultury, a to od obecné teoretické roviny po řešení praktických problémů, které jsou z velké části společné Praze i Středočeském kraji.
Spojitost problematiky znovu ukázalo naléhavou potřebu koordinace mezi oběma kraji.
I v oblasti kultury, památkové péče a školství je mnoho případů, kdy dochází k nehospodárnému zacházení s veřejnými financemi.
Jednotlivé oblasti kultury – památky, živá kultura ale i cestovní ruch jsou vzájemně propojeny víc, než se na první pohled zdá.
Patrná byla touha po diskusi a výměně vzájemných zkušeností a kontaktů.
Ukázala se potřeba svolání podobné konference s tematikou školství.