TOP 09: Odstraníme diskriminaci a budeme motivovat obce i občany
Podle novely předložené skupinou poslanců TOP 09 už nebude moci být likvidace odpadu prováděna na úkor podpory školek či dopravní infrastruktury.
Poslanci Helena Langšádlová, Jan Husák a František Laudát dnes předložili návrh na změnu zákona o místních poplatcích. Novela usiluje o to, aby poplatek za sběr a likvidaci komunálního odpadu více zohledňoval skutečné náklady obcí. Návrh se soustředí na dvě oblasti - na výši poplatků i na to, kdo je platí.
“V současné situaci musí obce dotovat nakládání s odpadem na úkor jiných potřeb. Potom nemají prostředky na rozšíření kapacity školek či opravu chodníků a cest,“ uvedla místopředsedkyně rozpočtového výboru Helena Langšádlová. “Návrh samotný poplatky nezvyšuje. O jejich výši může totiž rozhodnout pouze zastupitelstvo obce, a to na základě konkrétní situace,“ vysvětluje iniciátor novely poslanec Jan Husák a dodává: “Obce ale nesmí za žádných okolností zvýšit poplatek nad skutečné náklady rozpočítané na jednoho poplatníka.“
Novela zamezí dosavadní diskriminaci
Návrh dále ruší diskriminační zvýhodnění některých poplatníků. “V současnosti neplatí poplatek cizinci s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu, osoby pronajímající byty a také osoby užívající rodinné domy bez ohlášení trvalého pobytu. Tato neodůvodněná osvobození chceme odstranit, aby nebyla dotována ostatními poplatníky,“ říká spolunavrhovatel František Laudát.
Nevhodné aktuální nastavení limitu ilustroval na konkrétním případě města Roztoky starosta Jan Jakob: “Náklady na odpadové hospodářství přesahují 8,6 milionu korun ročně, což představuje více než tisíc korun na jednoho obyvatele. Na poplatcích od občanů vybereme přes 3,2 milionu a díky recyklaci máme další příjmy ve výši 1,6 milionu korun. Celkově tak na systém odpadového hospodářství doplácíme téměř 3,8 milionu. Díky navrhované úpravě bychom mohli značnou část z těchto financí použít na jiné záležitosti rozvoje města, např. rozšířit kapacitu mateřské školky o dvacet pět dětí nebo opravit povrch několika ulic.“
Náklady na likvidaci odpadů
Průměrný náklad na osobu a rok za nakládání s netříděným i tříděným odpadem byl v roce 2009 asi 870 Kč, přičemž v roce 2002 činil cca 480 Kč. Nyní se blíží asi 1000 Kč. I při využití obou horních hranic poplatku (250 Kč za netříděný + 250 Kč za tříděný odpad) vzniká průměrná ztráta cca 400 - 500 Kč. Nově se proto navrhuje zvýšit současnou horní hranici poplatku na zajištění sběru a svozu netříděného odpadu z 250 Kč na rok a osobu na 750 Kč.
ceska-media.cz | 21.9.2011 | Rubrika: Společnost-Tiskové zprávy | Strana: 0 | Autor: Tisková zpráva TOP 09 - Alžběta Plívová (pd)