TOP 09: Jak uspěla hazardní koalice

10. 11. 2011

Všechny parlamentní strany krom TOP 09 podpořily včera návrh, který připraví obce o tři miliardy korun a ponechá privilegia hazardní lobby.

Koaličně dojednaný návrh Ministerstva financí, jenž navyšoval obecní rozpočty o 4 miliardy korun, rozhodnutím ODS, ČSSD, VV a KSČM neprošel.

 

Porovnání dopadů pozměňovacích návrhů Ministerstva financí a Michala Babáka:

Co by se dělo s penězi z hazardu podle návrhu, který za Ministerstvo financí předložila Helena Langšádlová:

Cílem vládního návrhu bylo zvýšit celkové odvodové zatížení hazardu zhruba o polovinu. Tedy z 21 % na 30 %.

Veškeré vybrané prostředky by spravovaly veřejné instituce. O téměř čtyři miliardy by se tak navýšily obecní rozpočty.

Obecní zastupitelstva a starostové, kteří podrobně znají místní prostředí, by tak sami rozhodovali o tom, kde a proč peníze použijí.

Zodpovědnost za nakládání s veřejnými penězi by podle návrhu nesly demokraticky volené orgány, nikoli soukromé společnosti, které se veřejnosti nijak nezodpovídají.

Návrh rušil výjimku pro loterijní společnosti, které jako jediná skupina daňových poplatníků mohly rozhodovat o tom, kam budou jejich povinné odvody putovat.

Byly by zavedeny poplatky za každé zařízení videoloteroijních terminálů, nikoli pouze poplatky za celek. (Jeden videoloterijní terminál obsluhuje více koncových zařízení.)

Návrh odstraňoval nesmyslné rozdělování prostředků na veřejně prospěšné účely, kdy loterijní společnosti dotovaly téměř šedesáti procenty celkových prostředků sport a pouze jedním procentem školství.

Jak by se rozdělovaly peníze vybrané z hazardu podle vládního návrhu:

1) Výherní hrací přístroje, videoterminály a jiná technická zařízení („bedny"): Z jednoho zařízení by byla pevná sazba v hodnotě zhruba 20 000 korun/rok pro obec, kde se zařízení nachází. Vedle toho by byla odváděna poměrná část (20 %), která by se rozdělila mezi stát a obec, a to v poměru 3 : 7 ve prospěch obcí.

2) U ostatních typů loterií se výnos rozděluje v také poměru 7 : 3 ve prospěch státu, obcím se rozděluje standardně dle RUD.

Jak budou přerozděleny peníze z hazardu:

Původní (vládní) návrh: Obce 5,9 mld. Kč Stát 2,3 mld. Kč

Návrh schválený poslaneckou sněmovnou: Obce 2,9 mld. Kč Stát 2,6 mld. Kč Sázkové společnosti 2,7 mld.

Proč TOP 09 nesouhlasí s pozměňovacím návrhem Michala Babáka, který Sněmovna schválila:

Obce a města byly okradeny ve prospěch hazardu o tři miliardy korun.

Loterijní společnosti budou i nadále rozhodovat o veřejných prostředcích, a to ve výši téměř tří miliard korun. Jde o vítězství hazardní lobby.

Loterijním společnostem byla jako jedinému výseku soukromého sektoru ponechána nestandardní výjimka. Mohou totiž rozhodovat o tom, jak s částí svých povinných odvodů naloží.

Zmírnily se o čtvrtinu odvody internetových loterijních a kurzovních společností. Návrh Michala Babáka tak okatě vychází hazardu vstříc.

Loterijní společnosti budou odvádět poplatky pouze za celkové jednotky videoloterijních terminálů, nikoli za každý koncový přístroj.

Nadále bude v rámci veřejně prospěšných aktivit preferován sport před školstvím, sociální problematikou či kulturou. Vytváří se pro něj totiž speciální oddělený fond. (Zatímco na sociální oblast půjdou pouze 4 %.)

V tomto fondu se nebude o penězích rozhodovat v obvyklém procesu, ale zjednodušeně. Hlavní vliv na jejich použití bude mít Ministerstvo školství na místo samospráv, které jistě lépe vědí, kde jsou peníze potřeba.

„Dobré" příklady toho, jak loterijní společnosti nakládají s veřejnými penězi

V letech 2009-2010, Zdroj: Hospodářské noviny

Junior Racing Klub - automobilový klub podnikatele Antonína Charouze - téměř 90 milionů. Pod hlavičkou klubu zároveň jezdí rallye Charouzův syn Petr. Celkem kasina, herny a loterie poslaly nejrůznějším motoristickým stájím podle propočtů HN nejméně 190 milionů, tedy téměř desetinu peněz, které putovaly od hazardních firem na sportovní účely.

Sdružení Brána Kapura - dostalo loni 52 milionů, které se údajně věnuje práci s  imigranty. Týdeník Euro upozornil, že odborníci Bránu Kapuru neznají a o  její činnosti nelze téměř nic najít.

Komerčním muzikály Michala Davida - firma Cleopatra Musical Michala Davida získala loni 6,5 milionu. Muzikál Děti ráje, v němž zní známé normalizační songy (právě od Michala Davida) si zase polepšil o 10 milionů.

Nadační fond Salutaris - dostal loni od čtyř hazardních společností celkem 8,95 milionu. Podle obchodního rejstříku fond vznikl 20. května 2009, založila ho pražská společnost Ryčrd, o níž není možné nic zjistit, vyjma toho, že majitel společnosti Richard Sova a jeho bratr jsou taxikáři.

parlamentnilisty.cz | 10.11.2011 | Rubrika: Politici voličům | Strana: 0 | Autor: TOP 09

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme