Klinecký: V Českém Brodě plánujeme velké investice

7. 1. 2025

Velký rozhovor se starostou Českého Brodu Tomášem Klineckým o budoucím rozvoji města. 

Když byste měl shrnout to nejdůležitější, co se minulý rok v Českém Brodě událo, co byste vypíchnul?

Jako nejdůležitější investici roku 2024 u nás ve městě určitě vidím rekonstrukci interiéru budovy staré radnice na náměstí Arnošta z Pardubic, včetně prostor Městské knihovny. Investice vyšla na necelých třicet milionů korun. Proběhla kompletní rekonstrukce prvního patra a jedné poloviny přízemí včetně vstupu do podzemí a včetně vybudování nového výtahu pro bezbariérový přístup do knihovny. Kompletně nové je také vybavení celé Městské knihovny a k tomu i nové kavárny, která vznikla v přízemí. V současné době v podkroví vzniká multifunkční sál s kancelářemi a skladovými prostorami. Na knihovnu jsme opravdu pyšní, protože ještě před několika lety to bylo v podstatě z oblasti science fiction.

Druhou velkou věcí, co letos začala a protáhne se do jara, je výstavba kruhové křižovatky u ZZN. Představovali jsme si, že to poběží podstatně rychleji, ale vlivem některých okolností, ať už to byl ne úplně včasný začátek stavby, tak i následné komplikace, které nás během druhého pololetí na stavbě potkaly, jako třeba nález původně neidentifikovaných inženýrských sítí a následné komplikace s uložením nových inženýrských sítí. Způsobilo to, že práce nejdou úplně tak rychle, jak jsme si přáli.

Rozdělení nákladů je v tomto případě zhruba půl na půl mezi městem Český Brod a Krajskou správou a údržbou silnic, celková částka je kolem dvaceti milionů korun. Zároveň nechceme, aby z toho bylo nějaké betonové monstrum, na řešení středového ostrůvku pracujeme paralelně se stavbou ve spolupráci s odborem životního prostředí. Plánujeme co nejzajímavější a nejhezčí řešení. Zatím v tuto chvíli nepočítáme s nějakým artefaktem. Soustředíme se především na výsadbu.

Tím jste mi zodpověděl druhou otázku, co vás letos nejvíce potěšilo a co naopak zůstalo lehce za očekáváním. Našel byste ještě něco dalšího?

Podařilo se dokončit nebo jsou alespoň ve velmi pokročilé fázi výstavby některé rekonstrukce silnic. Na prvním místě bych zmínil opravu parkoviště na sídlišti v ulici Palackého. To byl takový velmi zanedbaný prostor, který tam byl dlouhá léta pro ostudu. Tvořila se tam velká kaluž za deště. Bylo to opravdu nevzhledné, ošklivé místo. Na podzim tohoto roku jsme tam provedli kompletní rekonstrukci veřejného prostranství a vzniklo tam parkoviště pro asi patnáct vozidel a nové chodníky. Hezky to navázalo na předchozí rekonstrukce, které se tam provedly dříve. Druhou rekonstrukcí je ulice Jugoslávská, kde po výkopových pracích plynařů a následně opravách na vodovodní síti proběhla kompletní rekonstrukce vozovky a chodníků.

To byl další velmi zanedbaný uliční prostor ve městě, jedna z těch horších ulic, která byla často terčem kritiky občanů. A třetí je rekonstrukce chodníků v Nové ulici v Liblicích. Tam bohužel ještě není úplně hotovo, byť se to chýlí ke konci. To je skutečně jedna z nejvíce zanedbaných lokalit ve městě, a to historicky.

Nicméně po této rekonstrukci, která navázala na výměnu elektrického vedení, pokládku elektrického vedení do země, by se občané ulice měli dočkat nového chodníku a nové úpravy zelených pásů podél ulice. Ono se to týká i obou křižovatek na obou koncích té ulice, včetně navazujících chodníků.

Na co se můžou lidé z Českého Brodu těšit v roce 2025?

Máme před zahájením stavby svazkové školy, a to jak té českobrodské části, tak i části v Doubravčicích. Nás se týká ta českobrodská část, což je přístavba Základní školy Žitomířská, kde by mělo vzniknout třináct nových kmenových tříd s dalším zázemím a zejména nová sportovní hala. Tam stojíme před podpisem smlouvy a staveniště by mělo být předáno začátkem příštího roku s tím, že hned následně by měly začít stavební práce s předpokládem dokončení do 20 měsíců. To bude velká investiční akce. V podstatě půjde o největší investiční akci v historii našeho města, neboť celkové náklady na tuto stavbu jsou kolem 340 milionů korun s tím, že půjde rovněž o v podstatě první školní budovu, která se v našem městě nově postaví od roku 1930.

Předpokládám, že těch 340 milionů nepůjde kompletně z rozpočtu města?

Je to stavba, na kterou jsme získali významnou finanční podporu od ministerstva školství z programu Prstenec II. Ta finanční podpora je tam ve výši 85 procent z uznatelných nákladů. Takže město hradí jenom finanční spoluúčast, respektive ne město, ale dobrovolný svazek obcí. Na tuto investici navazuje ještě kompletní rekonstrukce té stávající hlavní budovy ZŠ Žitomířská, kde jsme aktuálně vysoutěžili dodavatele a tato stavba by měla probíhat současně s tou novostavbou.

A kdy by mohla v této nové svazkové škole začít výuka?

Zatím držíme školní rok 2026/27. Už to začíná být opravdu o fous, ale stále to vychází. Nás snad o rok zdržely námitky a napadání výsledků veřejné zakázky ze strany neúspěšných uchazečů. Ta zakázka byla dvakrát na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V obou případech nám ale dal za pravdu. Ztratili jsme drahocenný čas. Ono se to přímo netýká dětí z Českého Brodu, ale ty z okolních vesnic v tuto chvíli musíme v některých letech losovat, na což ale starosty okolních obcí každoročně upozorňuji. Takže v tuto chvíli máme problémy s přezkumy zakázky vyřešené a teď už pouze čekáme na rozhodnutí o poskytnutí dotace ze strany Ministerstva školství. To očekáváme na přelomu roku. Následně dojde k podepsání smlouvy, předání staveniště a začne se.


Co dalšího příští rok přinese u vás ve městě?

Druhou velkou investicí, řekl bych neméně významnou, je výstavba nové budovy Mateřské školy Kollárova, což je náhrada za stávající objekt, který je z roku 1976 a navíc montovaný. Je dávno za hranicí životnosti s tím, že tato novostavba by jej měla kompletně nahradit. Město má rovněž zpracovanou projektovou dokumentaci. Získali jsme dotaci od Státního fondu životního prostředí ve výši 78 milionů. Ta je tedy padesátiprocentní a počítá s tím, že musí dojít k výběru zhotovitele během jarních měsíců a měla by být podepsána smlouva. Doba realizace tam je 18 měsíců.


Podívejme se ještě do dalších let. Napadá mě například rekonstrukce obou hlavních náměstí…

Jsme si vědomi toho, že ne vše z toho, co je v tuto chvíli ve fázi přípravy projektové dokumentace, stačíme realizovat v tomto volebním období. Ale protože se příprava nesmí zastavit, tak je možné, že se některé z těch projektů dočkají realizace až v dalším volebním období. Tam bych na prvním místě zmínil právě projekt rekonstrukce náměstí, kdy letos jsme realizovali architektonickou soutěž. Vybrali jsme projektanta, kterým je Atelier 111 Architekti, což je poměrně renomovaná architektonická kancelář. Do soutěže se nám přihlásilo 25 uchazečů. Návrhy byly opravdu kvalitní a výběr byl velmi těžký. Nicméně jsme vybrali první tři s tím, že smlouva ještě není podepsaná, ale věříme, že to skutečně naprojektuje tento ateliér. Předpokládáme, že by se během roku 2025 měla zpracovat dokumentace a během toho následujícího roku by měla být zajištěna všechna potřebná povolení pro realizaci rekonstrukce. Na tuto akci, stejně jako na další dvě rekonstrukce veřejných prostranství, což je revitalizace Jiráskových sadů a revitalizace deponie za jatky, máme přislíbenou finanční podporu z Integrované územní investice (ITI). U toho náměstí to bude trošku komplikované, protože to je prostor v památkové zóně, ale věříme, že alespoň část nákladů nám dotace pokryje. Realizace by měla proběhnout pravděpodobně v letech 2027 a 2028, pokud vše dobře půjde. Takže to je takový střednědobý výhled tří let.

Máte odhad, kolik bude rekonstrukce obou náměstí stát?

Odhad je kolem 100 milionů korun. Předpokládáme, že to může být i maličko více, ale přesná cena vzejde právě až z projektové dokumentace. Takže v tuto chvíli předpokládáme, že realizační náklady budou kolem 100 milionů korun. Ono to náměstí je rozsáhlé, je to poměrně velké náměstí na relativně malé město. Má kolem dvou hektarů. Na druhou stranu velká plocha skýtá velký manévrovací prostor v tom smyslu, že jsme schopni tam umístit veškeré funkce, které jsou potřeba, aby se nějakým způsobem skloubily, protože se tady potkává celá řada zájmů, které ta rekonstrukce musí zohlednit. To je asi hlavním cílem, vytvořit prostory, na kterých bude možné odehrávat kulturní a společenské akce, trhy, veřejná setkání, ale současně neomezit nebo nepostihnout běžný život, umožnit žít podnikatelům, nedělat tady nějaké velké restrikce v dopravě a tak dále.
Mluvil jste o revitalizaci Jiráskových sadů. Tam se konkrétně chystá co?

Mělo by dojít k vypracování projektové dokumentace na revitalizaci veškerých povrchů, revitalizaci zeleně, místní sítě, mobiliáře, zpřístupnění a překonání vodního toku tak, aby se obě části propojily. Termín realizace zhruba podobně jako u náměstí, to znamená v příštím roce projektování, povolení, a realizace do roku 2029.

Z vyjmenovaného nám zbývá ještě deponie za jatky. Co prozradíte k této investici?

To je bývalá skládka, která by se měla transformovat na krajinný park, relaxační zónu, prostor pro vycházky, relaxaci, sport a podobně. Vedle toho připravujeme projektovou dokumentaci rekonstrukce řady dalších veřejných prostor, komunikací a chodníků. Na prvním místě bych zmínil rekonstrukci Žižkovy ulice, což je taková poslední páteřní komunikace ve městě. To je investice za desítky milionů korun, opět společně se Středočeským krajem. Tuto akci bychom rádi zahájili v roce 2026 s tím, že v tuto chvíli se aktualizuje projektová dokumentace. Snažíme se ji zefektivnit, trošku zlevnit, aby ta investice nebyla tak nákladná, ale je to věc, do které bychom také chtěli opravdu v dohledné době jít, začít ji realizovat, protože to je takový dluh z minulosti. Místní tomu přezdívají tankodrom u nemocnice.

Převzato z: Kolínský deník

Štítky
Osobnosti: Tomáš Klinecký
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme