Že vás politika nezajímá?
Může vám pražská radnice zavařit, i když s ni nemáte relativně žádný problém? Dříve, než si myslíte. Stačí na území hlavního města vlastnit pozemek. Tím ďábelským nástrojem je územní plán. Nedávno jsem pražskou ODS na pravolevé politické škále zařadil do části vyhrazené sociální demokracii. Pro pravicovou konzervativní nebo liberální stranu je základem úcta k vlastnictví. Stávající pražská politická reprezentace s nadpoloviční dominancí ODS předvádí s územním plánem piruety, při kterých by se červenala i krajní levice.
Základem každé slušné demokracie je elementární majetková jistota. Ale jakou jistotu nabízí v této oblasti ODS? 8 roků na přípravu nového územního plánu. Jaký je dnes výsledek? Stávající územní plán byl koncipován do roku 2010. Zastupitelstvo ho schválilo po celodenním a nočním maratonu 9.9. 1999. Pražská politická reprezentace tehdy zvládla náročný proces relativně úspěšně. Zato stávající pražští politici se zasloužili o další z početných malérů města. Zodpovědný radní Langmajer se v tichosti vypařil.
Územní plánování je klíčovým prvkem komunální politiky. Není žádným výmyslem socialismu. První regulaci zástavby území Praha pamatuje už z dob krále Karla IV. Od té doby celkem slušně udržela svůj rozvoj pod kontrolou. To však neznamená, že schválená pravidla nebyla vlivnými a majetnými více či méně často faulována. To, co se ale děje dnes, je už vrchol. Pražští politici i příslušný ředitel odboru téměř o život schvalují nové změny, vydávají sporná stanoviska. Co je daleko horší, že v rámci tvorby a schvalování konceptu nového územního plánu byla připravena řadě majitelů pozemků nejedna bezesná noc. Proč? Představte si modelový příklad. Vlastníte pozemek , územním plánem je zařazen do kategorie pozemku stavebního, nebo pro komerční využití. Najednou kdosi kdesi vyvěsí záměr, že váš pozemek bude v novém plánu veřejnou zelení. Lobbyisté dobře vědí, za kým a s čím dojít. běžný občan ani neví, že se s jeho majetkem něco děje. A najednou dostane obsílku z banky. Proč? Co když jste si třeba vzali hypotéku na koupi bytu pro svoje děti a ručili jste zděděným pozemkem? Šmahem váš pozemek může ztratit na ceně, což banka okamžitě zohlední. Snad by mohla mít legitimitu diskuze o změně charakteru pozemku například v oblasti s katastrofálním deficitem zeleně. Ale i potom by náklady změny měl nést původce změny, nikoli majitel. Ale co si myslet o změnách územního plánu, kde jedna parcela je převedena z kategorie smíšené, obytné, komerční do zeleně, aby v těsném sousedství proběhl proces právě opačný? Kdo myslíte, že téměř vždy tahá za kratší konec? Běžný občan, nebo developper? Jistě tušíte, že běžný občan .
Praha 6: Majitel J.CH. pozemek 3 824 m2 a 3 692 m2. fyzický stav : zahrada stávající územní plán SV-D, nový koncept územního plánu PZ. Co to v praxi znamená? V dané lokalitě se šmahem cena pozemku změní o desítky miliónů. No, a když by pan J.CH . ručil pozemkem bance, má o malér postaráno. Je jistě náhoda, že sousední pozemky ve vlastnictví developerských obchodních společností byly naopak výrazně zhodnoceny ve prospěch majitelů. Takové případy lze dohledat na Veleslavíně, v Nebušicích, v Dubči, v Kolovratech i jinde.
ODS v rámci předvolební kampaně nabízí bezplatnou donášku léků nemocným. Jistě chvályhodná služba. Pokud bude na pražské radnici dál vládnout ODS, respektive ti, co její značku dnes vlastní, hodně z 50 000 majitelů nemovitostí v Praze bude tuto službu potřebovat.
Předseda pražské TOP 09