Volba špatné strany teď způsobí značné problémy později
Jakou šanci, možnosti a prostředky má dnes občan, aby změnil územně plánovací a urbanistická zvěrstva, zničení zeleně či megalomanské projekty? Pokud se však občan o tyto změny nezajímá, riskuje, že se v jeho regionu za pár let objeví něco, s čím bytostně nesouhlasí, ovšem s čím již nebude možné nic udělat. Na základě příkladu boje „pražských - klánovických" o zachování místního lesa nabízí TO09 občanům návod jak postupovat:
1/ Vzpomeňte si, koho jste v posledních komunálních volbách podpořili. Zajímejte se, co „váš" zastupitel ve věcech územního plánu navrhuje a prosazuje. Napište mu, případně ho oslovte před či po jednání veřejného zasedání zastupitelstva.
2/ Čtěte zápisy z jednání vašeho nejbližšího zastupitelstva. Nebojte se zajít na váš obecní úřad. Zajímejte se o to, co připravuje například komise zabývající se územním rozvojem.
3/ Nenechte se odbýt neochotnými úředníky. Informace, které potřebujete, nejsou tajné a požadujte srozumitelné vysvětlení problému, který vás zajímá. Na řadu informací máte nárok na základě zákona.
4/ Pokud vznikne situace, kterou vyhodnotíte jako velmi vážnou a dojdete k závěru, že úředníci a volení zástupci jednají v „jiném" zájmu, máte například možnost založit občanské sdružení a do celé věci se zapojit mnohem aktivněji.
5/ To, že zastupitelé zapomínají na své sliby, volební programy a vysmívají se dobře míněným peticím a dalším občanským aktivitám vede k nutnosti vyvolávat místní referenda. Je to záležitost nejistá (pro platnost referenda je nutná minimální účast 35 % voličů), nikoliv beznadějná.
Záleží však jen na vás, co si necháme od nespolehlivých politiků líbit. Při příštích volbách vybírejme a volme opravdu jen ty důvěryhodné. Pokud se například letos v květnu a v říjnu při volbách nespleteme, nebude nutné trávit volný čas zakládáním občanských sdružení, sháněním podpisů pod petice či přípravou kampaně před místním referendem.
Jiří Karban
člen výboru TOP 09 Praha 14