Bříza: Výstaviště potřebuje celkovou přestavbu
Co vám na stávající situaci areálu Výstaviště vadí nejvíce?
Upřímně. Dá se říct, že skoro všechno. Areál je ve velmi špatném, až zdevastovaném stavu
a po letech neuchopitelnosti odpovědnosti mezi Prahou a společností Incheba bude potřebovat základní rekonstrukci a následně celkovou přestavbu, aby se za něj obyvatelé města nemuseli stydět a aby začal být opravdu atraktivním volnočasovým cílem.
Jaké změny čekají holešovické Výstaviště? Plánuje se otevření dnes uzavřeného a oploceného areálu?
V prvé řadě je to konec dlouhodobého nájmu společností INCHEBA Praha, která předává městu areál k 31. 12. 2014. Novým správcem se stane společnost RPP Praha, a. s. Tu bude v první fázi čekat úkol důkladné analýzy technického a provozního stavu celého Výstaviště a ve spolupráci s odborem správy majetku pak vzniknou konkrétní návrhy na sanaci.
K budoucnosti Výstaviště vznikl koncepční materiál, který dělí Výstaviště do pěti zón. A doufám, že se velmi brzy dostaneme také k tomu, aby byl celý areál otevřený do Stromovky a zpoplatněno bylo využívání jednotlivých služeb.
Pamatujete v novém projektu také na obyvatele Prahy 7? Co plánujete zachovat a co nového naopak vznikne?
Výstaviště, Stromovka či návazná Troja na druhém břehu Vltavy, to jsou úžasné veřejné městské prostory. Chodím do těchto částí na procházky se psem, protože jsem trošku zlenivěl a už se těžce nutím k běhu. :-) A tak mám více času se kochat a tohle je evropský unikát spojení parku, řeky, zoo a dalších možností.
Pro obyvatele Prahy 7 je to skvělá relaxační zóna hned za humny a měla by neustále žít a nabízet možnosti vyžití a zábavy. Jedním z nápadů, o kterých se nyní bavíme, je zimní venkovní bruslení v prostoru před Průmyslovým palácem například po vzoru Vídně. Něco podobného fungovalo i v rámci olympijské vesničky na Letné a mělo to u návštěvníků veliký úspěch.
Ve fázi řízení ÚR je pak studie sportovního centra pro pražskou mládež v zóně 5. Tato studie zároveň řeší i rekonstrukci velké arény, ale v první fázi je z finančního hlediska jasnou prioritou infrastruktura areálu a mládežnické centrum, kde mimo jiné vzniknou haly pro indoor sporty. Mnoho florbalových, basketbalových či volejbalových klubů nemá kde trénovat. Studie řeší multifunkčnost centra, které by tak mělo i dobrou ekonomiku.
Je potřeba dořešit i osud a využití Křižíkových pavilonů a samozřejmě i kultivaci a modernizaci zábavní zóny, čili oblast Matějské.
V jakém časovém horizontu je možné začít s realizací?
V této chvíli se už rozbíhá mapování stavu areálu ze strany HMP ve spolupráci s managementem RPP Praha. Bohužel je stupeň devastace poměrně velký a legislativní procesy si vezmou svůj čas. Věřím ale, že bude po volbách všeobecná shoda na tom, aby dostalo Výstaviště smysluplnou podporu a celá oblast byla logicky propojena a nabízela to, co má.
Jak bude projekt financován?
Největší břímě je a bude samozřejmě na vlastníkovi, což je hlavní město Praha. Už jen prvotní sanace bude velmi náročná. Zanedbané inženýrské sítě i stav budov vyžadují okamžité řešení. Jednotliví nájemci pak budou areálu platit nájemné a samozřejmě budou i do svých svěřených částí investovat.