Zastavení deregulace nájmů jako předvolební populismus

4. 8. 2011

Rada městské části Praha 6 na jaře 2009 rozhodla o zastavení plošné deregulace nájmů. Jako důvody uvedlo tehdejší vedení Radnice probíhající ekonomickou krizi, dalším důvodem byla okolnost, dle které dochází ke stírání rozdílů mezi postupně deregulovaným a neregulovaným nájemným u bytů v původním (neopraveném) stavu, přičemž probíhající ekonomická krize může u postižených skupin nájemců zhoršit jejich finanční podmínky a schopnost nájemné platit. Výše postupně deregulovaného nájmu v polovině roku 2009 byla v oblasti Dejvic 95,45,-/m2 přičemž zákonem povolená částka byla v tomto období a pro tuto lokalitu 101,-/m2. Nájemné v Dejvicích tedy bylo ve stejné výši jako nájemné např. na Chodově (95,63,-/m2) nebo v Čimicích (94,38,-/m2). Pokud se na problém podíváme blíže, zjistíme, že šlo spíše o populistický předvolební tah než o blaho nájemníků. Právě návrh na skokové zvýšení nájemného od roku 2012, které je důsledkem rozhodnutí usnesení č.2296/09, by mělo vyvolávat případné obavy o platební neschopnosti nájemníků. Tímto rozhodnutím RMČ dojde skokově k navýšení nájmů až o 30,-/m2 i více, což je zcela zbytečná jednorázová zátěž. Pokud by RMČ přikročila k deregulaci i od 1.1.2010, měli by nájemci bytů daleko větší prostor k zareagování na tuto situaci, ke zvýšení nájmů by docházelo průběžně a po nižších částkách. Naopak obavy RMČ, které byly uvedeny v důvodové zprávě tohoto usnesení vyznívají jako liché.  Aby Radnice tuto skutečnost zakryla, snaží se i v nově předloženém návrhu na Postup zvyšování  nájemného navodit pocit, že zvýšení nájmů bude pouze ,,symbolické“ a to pomocí slevových koeficientů zohledňujících kvalitu bytu. Mezi tyto koeficienty je  řazena např. i možnost parkování či vzdálenost obchodů a služeb. Toto jsou však faktory, ke kterým lze při stanovení výše nájemného přihlížet pouze v případě, že se bude jednat o nájemné smluvní nikoliv však regulované.  Při použití těchto výpočtů se výše nového nájemného sice udrží pod hranicí povolenou zákonem č.107/2006 Sb. (147,91,-/m2), ovšem nájemci budou konfrontováni se situací, kdy se jim nájemné zvýší skokově, v některých místech i o více než uvedených 30,-/m2.

V neposlední řadě vytváří toto rozhodnutí RMČ sociální nespravedlnost mezi občany, kteří bydlí v nájemních domech ve vlastnictví soukromníků a mezi těmi, kteří bydlí v nájemních domech ve vlastnictví obce. První z uvedených platí v současné době 127,-/m2, a druzí pouhých 95,-/m2. Tuto asymetrii však RMČ neřešila v období minulém a nebere ji v úvahu ani v nové koncepci Postup zvyšování  nájemného.

 

Komise Zdravotnictví, sociální politiky a bydlení vypracovala stanovisko ke krokům Radnice

v oblasti zastavení deregulace nájemného v letech 2010 – 2012 a analýzu ekonomických i sociálních dopadů tohoto rozhodnutí.  Komise považuje rozhodnutí ODS nederegulovat po dva roky nájemné v MČ Praha 6 za bezpříkladný populistický předvolební krok. Pro občany Prahy 6 bude mnohem horší radniční koalicí navrhovaný skokový nárůst o téměř 55% od r. 2012!

Komise mimo jiné doporučuje:

- znovuzavést deregulaci nájemného a to od 1. 1. 2012 v plné výši dle zákona č. 107/2006 Sb.

- výši nájemného stanovit dle zákona č. 107/2006 Sb., nikoliv na základě slevových     koeficientů navrhovaných MČ

- výši nájemného diferencovat až po ukončení regulace, tj. od r. 2013. Kriteria pro diferenciaci by měla být jednoduchá a v omezeném počtu

- vznést dotaz na MČ – přesná náplň činnosti bytového ombudsmana. Dále požadavek na pravidelné předkládání zprávy o výsledku jeho činnosti v podobě zprávy v rámci materiálů pro každé zasedání ZMČ.

- navrhnout využití zákona o rodině (vyživovací povinnost dětí vůči rodičům)

- vyšší příjmy získané z nájemného  v případě plné deregulace využít na rekonstrukce nájemních domů, část popř. využít na sociální programy zaměřené na zmírnění dopadů deregulace

 

Bc. Štěpánka Šulcová
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme