Programové prohlášení Rady Prahy 11
Rada Městské části Praha 11 složená ze zástupců České pirátské strany, ANO 2011, TOP 09 - STAN a ODS deklaruje v souladu s koaliční smlouvou Společně pro Jižní Město uzavřenou dne 15. 2. 2019 vůli vynaložit při správě městské části veškeré úsilí k naplnění níže uvedených priorit a cílů. Rada se zavazuje postupovat do konce volebního období při dalším rozvoji městské části zodpovědně, s péčí řádného hospodáře a respektem k přání občanů.
Životní prostředí
● Soustředíme se na zlepšení životního prostředí ve všech jeho aspektech, mezi něž patří péče o zeleň, čistota a úklid veřejných prostranství, hospodaření s odpady, úspora energií, ochrana proti hluku a kvalita ovzduší.
● Zintenzivníme realizaci projektu revitalizace jihoměstských vnitrobloků, parků a dalších veřejných prostranství. K řešení veřejného prostoru chceme přistoupit koncepčně, proto zpracujeme plán péče o veřejné pobytové plochy a jejich rozvoj. Důraz budeme klást zejména na navyšování množství zeleně a instalaci nových vodních prvků, které městské části pomohou v boji s dopady klimatických změn.
● V rámci regenerace vnitrobloků budeme usilovat o vzájemné propojení parkových ploch a lesoparků obklopujících městskou část zelenými koridory.
● Prahu 11 zapojíme do projektu Národní síť Zdravých měst ČR.
● Zajistíme větší frekvenci a efektivitu úklidu veřejných ploch.
● Podpoříme úsporná a inovativní řešení hospodaření s dešťovou vodou.
● Posílíme možnosti třídění odpadu a jeho svoz.
● Podpoříme legální graffiti, především zřízením dalších legálních ploch na území městské části.
Územní rozvoj a bydlení
● Soustředíme se na revitalizaci zanedbaného okolí stanic metra Háje, Opatov a Roztyly a objektů bývalých nákupních center.
● Podpoříme investiční výstavbu, v jejímž důsledku dojde v konkrétní lokalitě k rozšíření nabídky služeb a pracovních míst, dále zlepšení dostupnosti školních, předškolních, sociálních, sportovních a zdravotnických zařízení. V tomto ohledu budeme vždy trvat na zapojení investorů do budování potřebné infrastruktury městské části, zvýšení kvality životního prostředí a minimalizaci negativních dopadů výstavby na stávající obyvatele.
● S ohledem na potřebu udržení a zajištění optimálního demografického vývoje populace městské části podpoříme bytovou výstavbu, která zlepší strukturu bytového fondu Prahy 11.
● Prověříme možnosti vybudování venkovního koupaliště na Jižním Městě.
● Vypracujeme komplexní plán rozvoje městské části s cílem uvést dílčí investiční záměry do souladu tak, aby tvořily smysluplný celek umožňující optimální realizaci priorit v oblasti územního rozvoje.
● Podpoříme aktivitu obyvatel městské části při obnově a údržbě bytového fondu a okolí domů, v nichž bydlí.
Finance a rozpočet
● Podle platných právních předpisů budeme hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a ve spolupráci s hl. městem Praha budeme pracovat na vytvoření koncepční investiční rezervy.
● Rozšíříme objem finančních prostředků pro program participativního rozpočtování, zapojíme více občanů do rozhodování o projektech a budoucnosti Prahy 11.
● Zpracujeme plán pro získávání nových finančních zdrojů pro městskou část, včetně možnosti čerpání financí z dotačních titulů a výzev v rámci fondů EU.
● Vytvoříme mapu s přehledem chystaných investičních projektů na území městské části.
● Zavedeme veřejně dostupný „rozklikávací“ rozpočet.
Majetek, investice, podpora podnikání
● Ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy, ministerstvy a EU budeme hledat finanční zdroje na potřebné investice do dopravy v klidu, bytového fondu, škol, sociálních a zdravotnických zařízení, sportovišť, revitalizace veřejného prostoru a dalších oblastí. U projektů, které nebude možné financovat z vlastních či dotačních zdrojů, budeme usilovat o zapojení soukromých investorů.
● Zasadíme se o další rozšíření bytového fondu, ať již vlastní výstavbou, nebo participací soukromých investorů na půdorysu tzv. plánovacích smluv. Připravíme koncepci bytové politiky městské části s ohledem na předpokládaný demografický vývoj.
● V koordinaci s hl. m. Prahou přijmeme společné řešení revitalizace objektu bývalého Hotelu Opatov a objektu Nad Opatovem 2140 (dříve ubytovny Sandra). Cílem je zabránit vzniku sociálně vyloučené lokality, resp. kumulace nízkopříjmových skupin obyvatel nad rámec 15 % z celkového počtu ubytovacích jednotek v každém z objektů. V kooperaci s hlavním městem zároveň budeme hledat prostor vhodný k vybudování parkovacího domu v této lokalitě. Budeme prosazovat takovou změnu územního plánu, aby bylo výhledově možné rekolaudovat 174 ubytovacích jednotek v budově Nad Opatovem 2140 na standardní bydlení.
● Nastavíme nová pravidla spolupráce městské části se správcovskou společností Jihoměstskou majetkovou, a.s. tak, aby byla tato společnost akceschopnější a lépe a rychleji plnila svůj veřejný účel (správu školských budov, nebytových prostor a bytového fondu). Portfolio činností Jihoměstské majetkové a.s. rozšíříme směrem ke zkvalitnění úklidu a údržby veřejných prostranství.
● Otevřeme správu nemovitostí městské části občanům. Propojíme naše systémy s realitním portálem hl. m. Prahy a budeme transparentně a přehledně zveřejňovat informace o všech volných nemovitostech městské části na webových stránkách.
● Zlepšíme komunikaci městské části s místními podnikateli a podpoříme jejich aktivity.
Doprava
● Podpoříme investice směřované zejména do renovace klíčové dopravní infrastruktury, v případě cyklistické dopravy pak do rozšiřování cyklopruhů a cyklostezek.
● Rozšíříme parkovací kapacity v městské části, a to jak pasportizací a následným zefektivněním využití stávajících parkovacích ploch, tak vytvořením nových lehkými nástavbami a výstavbou parkovacích domů. Při zřizování dalších parkovacích ploch budeme vždy hledat řešení maximálně šetrná k životnímu prostředí, např. ozelenění nadzemních prostor. Nové dopravní stavby budou připraveny i pro provoz elektromobilů.
● Budeme podporovat dostavbu Pražského okruhu v trase 511.
● Pomocí moderních technologií budeme shromažďovat data o dopravní vytíženosti páteřních komunikací. Ve vybraných oblastech zklidníme dopravu příslušnými dopravními opatřeními.
● Při plánování nové výstavby vždy zohledníme dopravní zatížení městské části. V rámci pozemkové politiky městské části (např. směny pozemků) zohledníme potřeby moderního parkování.
● Posílíme spolupráci městské části s hl. m. Prahou na údržbě komunikací.
Školství
● Budeme trvale pečovat o rozvoj vzdělávacích institucí zřízených městskou částí. Na základě analýzy vytvoříme střednědobý strategický dokument rozvoje školství na městské části.
● Podpoříme trendy zdravého stravování v mateřských i základních školách a zajistíme potřebné proškolení personálu.
● Zjednodušíme vyplňování výročních zpráv a zavedeme elektronickou registraci při zápisech do základních a mateřských škol.
● Budeme podporovat stabilizaci pracovníků ve školství (např. „služební byt“, náborový příplatek).
● Budeme rozvíjet projekty v rámci MAP II (Místního akčního plánu vzdělávání pro Prahu 11) a podpoříme moderní či inovativní přístupy ke vzdělávání (sdílení kompetencí, schopností a dovedností žákům, příprava pro plnohodnotný život a celoživotní vzdělávání).
● Rozšíříme možnosti pro odbornou výuku na základních školách.
Bezpečnost a prevence kriminality
● V rámci boje proti kriminalitě se zasadíme o další rozvoj a optimalizaci kamerového systému s důrazem na zajištění veřejného pořádku, bezpečnosti parkovišť a monitorování škol a dalších veřejných budov.
● I nadále budeme intenzivně spolupracovat se všemi složkami Integrovaného záchranného systému působícími v městské části, a to včetně zajištění materiální pomoci, vybavení a podpory při náboru strážníků a policistů.
● Budeme prosazovat postupné snižování počtu heren na území městské části.
● Zaměříme se na zvýšení bezpečnosti přechodů, zejména u autobusových zastávek.
● Podpoříme instalaci chybějícího veřejného osvětlení.
Sociální věci a zdravotnictví
● Postupně navýšíme kapacitu terénních sociálních služeb poskytovaných Jihoměstskou sociální, a.s., aby co nejvíce seniorů a osob se zdravotním postižením mohlo využívat potřebné péče v domácím prostředí.
● Ve spolupráci se záchrannou službou vytvoříme pro seniory a osoby se zdravotním postižením systém rychlé pomoci, pro jejíž přivolání bude stačit jedno stisknutí tlačítka.
● Rozšíříme bezbariérovost veřejného prostoru, primárně na chodnících, přechodech či vstupech do veřejných budov, mimo jiné tlakem na zapojení soukromých subjektů do nutných úprav.
● Maximálně urychlíme realizaci přestavby objektu Vejvanovského na domov pro seniory a odlehčovací službu, na níž navážeme rekonstrukcí Domova pro seniory Janouchova za účelem zvýšení komfortu jeho klientů.
● Pro cílovou skupinu nízkopříjmových obyvatel ubytovaných v objektech Sandra a Hotel Opatov zajistíme takovou podporu, která povede k nekonfliktnímu soužití v těchto objektech i v jejich okolí.
● Seniorům a osobám se zdravotním postižením, případně rodičům s dětmi, zajistíme možnost využívat dotovanou dopravu pro snazší dostupnost lékařských služeb či usnadnění nákupů a dalších pochůzek.
● Podpoříme terénní služby pro děti a mládež ze sociálně slabých rodin a služby nízkoprahových center pro děti a mládež.
● Navážeme spolupráci se zdravotnickými zařízeními působícími v městské části s cílem zlepšit dostupnost lékařské péče a lékárenských služeb pro občany.
● Budeme usilovat o to, aby vlastník objektu Medicentrum v Kloknerově ulici znovu vybudoval odstraněnou lávku vedoucí od zastávky autobusů k budově.
● Budeme podporovat stabilizaci pracovníků v nedostatkových sociálních a zdravotních službách (např. „služební byt“, náborový příplatek).
Sport
● Zachováme transparentní a objektivní systém pro přidělování sportovních dotací; výše dotací určených jihoměstským sportovním subjektům zůstane minimálně ve stávající výši. Zároveň realizujeme elektronizaci dotačního programu.
● Podpoříme revitalizaci jihoměstských sportovišť.
● Dokončíme renovaci atletické dráhy ZŠ Campanus a připravíme revitalizaci sportovního areálu Hrabákova a hřiště u ZŠ K Milíčovu. Připravíme studii proveditelnosti pro projekt výstavby atletické haly u Modré školy či v jiné vhodné lokalitě.
● Zavedeme pravidelné schůzky zástupců Rady městské části se sportovními oddíly, zároveň také osobní návštěvy zázemí všech sportovních subjektů působících v městské části.
● Provedeme aktualizaci Plánu rozvoje sportu na Praze 11.
● Zasadíme se o vznik adrenalinového parku pro mladé, kde budou k dispozici sportoviště typu skatepark, pumptrack či parkour.
Kultura a volný čas
● Poskytnutím dostatečné výše dotačních prostředků zajistíme rozšíření programové nabídky společnosti Kulturní Jižní Město, o. p. s.
● Podpoříme vybudování nového kulturního centra městské části a revitalizaci stávajících kulturních center.
● Navýšíme dotační program pro pořadatele kulturních akcí na území městské části a realizujeme elektronizaci dotačního programu v oblasti kultury.
● Dokončíme projekt elevace v Kulturním centru Zahrada.
● Budeme nadále podporovat dotované dětské příměstské tábory.
● Chceme rozšiřovat počet veřejných knihovniček a knihobudek.
● V součinnosti s hl. m. Prahou vybudujeme plnohodnotné dětské dopravní hřiště.
Otevřená radnice, participace a digitalizace
● Zavedeme otevřený přístup veřejnosti k informacím o chodu městské části a posílíme možnosti participace občanů na projektech a procesech, které se jich bezprostředně týkají.
● Budeme pokračovat v projektu participativního rozpočtu tak, aby se občané mohli podílet na tvorbě prostoru, v němž žijí.
● Zasadíme se o aktivní komunikaci městské části s veřejností prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí a souvisejících aplikací.
● Zavedeme „opendata“ a zřídíme elektronickou úřední desku.
● Spustíme nové, uživatelsky komfortnější webové stránky městské části, na nichž budou občané moci rozhodovat o nejrůznějších tématech prostřednictvím jednoduchých anket.
● Budeme pořizovat a zveřejňovat záznamy z veřejných setkání s občany.
● Aktualizujeme jednací řády Zastupitelstva městské části, výborů a komisí a vytvoříme etický kodex zastupitele.
Foto Jan Stárek