Vozobule: Plzeň má bezpečnější autobusové zastávky
Obyvatelům Plzně slouží bezpečnější autobusové zastávky
Úpravy autobusových zastávek v městských částech Radobyčice a Radčice si vyžádaly více než sedm milionů korun. Díky rozsáhlým stavebním pracím, které město Plzeň – zastoupené Správou veřejného statku – právě dokončilo, jsou teď pro chodce bezpečnější.
„Do úpravy autobusových zastávek s názvem Rozcestí Podhájí v ulici K Černicím v místní části Radobyčice – Podhájí jsme se pustili proto, že situace v těchto místech byla pro chodce značně riziková. Zastávky byly v místě komunikace se značnou šířkou vozovky, ve směrovém oblouku, bez usměrnění nebo fyzického zpomalení vozidel a bez rozumného přístupu pro chodce na zastávku směr Bory,“ vysvětlil původní situaci náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.
„Proto jsme v tomto místě vozovku zúžili a rozdělili ji dlouhým dělicím pásem, který vytvořil takzvanou zastávkovou zátku. Toto uspořádání sice zastaví řidiče automobilů v případě, že v zastávce právě stojí autobus, ale poskytuje daleko větší bezpečí při pohybu lidí, kteří míří na zastávku či vystupují z autobusu nebo do něj nastupují. Dochází též k psychologickému zpomalení vozidel a je zabráněno případnému předjíždění v prostoru zastávek. Komunikaci jsme v místě zastávek doplnili přechodem pro chodce a dělícím ostrůvkem. Zastávky jsou také kompletně bezbariérové a ve směru do Černic byl postaven přístřešek pro cestující,“ popsal úpravy zastávek Rozcestí Podhájí Michal Vozobule. Tato stavba přišla městskou pokladnu zhruba na 4,3 milionu korun.
Nově upraveny jsou i autobusové zastávky s názvem Pod Zámečkem v ulici V Radčicích v městské části Radčice. Tyto zastávky leží při velmi frekventované silnici, kde byla ještě donedávna dovolená rychlost 90 kilometrů za hodinu, nyní je v tomto místě snížena na 70 kilometrů za hodinu. „V původním stavu byly zastávky bez nástupišť, bez vhodného přístupu a s provizorním přístřeškem pouze ve směru do Plzně. Zastávka směrem do Radčic se nacházela přímo v napojení boční komunikace. Nyní mají zastávky v obou směrech standardní nástupiště. Na komunikaci směřující k Zámečku jsou napojeny krátkými chodníky, doplněno bylo místo pro přecházení přes silnici a také nové veřejné osvětlení,“ uvedl Michal Vozobule.
Úpravy za 2,8 milionu korun přispějí ke větší bezpečnosti lidí cestujících autobusem a k jejich lepšímu komfortu. Tyto zastávky jsou využívány především studenty a zaměstnanci Střední umělecko-průmyslové školy a Základní umělecké školy Zámeček.
Hana Josefová
https://www.plzen.eu/o-meste/aktuality/aktuality-z-mesta/obyvatelum-plzne-slouzi-bezpecnejsi-autobusove-zastavky.aspx