Dort: Dáváme dětem šanci na normální život
Smysl má zachránit dítě s šancí na normální život
Česká neonatologie patří mezi deset států s nejnižší novorozeneckou úmrtností ve světě. A stejně jako i další medicínské obory prochází svým vývojem, který ovšem musí klást důraz na citlivost. „Hlavním smyslem neonatologické péče je zachraňovat a léčit děti, které mají šanci na normální vývoj a plnohodnotný život, říká lékař a předseda České neonatologické společnosti Jiří Dort.
Daří se zachraňovat čím dál tím menší děti. Je to dáno technologickým vývojem?
Technologický vývoj je jeden ze tří hlavních předpokladů, co tomu napomáhá, a to vedle medicínských znalostí a zkušených lékařů a sester.
Zmenšilo se riziko následných zdravotních problémů u předčasně narozených dětí?
Mluvíme o pozdní nebo také dlouhodobé morbiditě, jejíž výskyt se stále snižuje. Jde o nějakou formu tělesného postižení nebo poruchu psychomotorického vývoje.
Od jakého týdne lze říci, že má předčasně narozené miminko šanci být zcela bez následků?
Šanci na život bez dlouhodobého postižení má i miminko narozené na hranici životaschopnosti, to znamená 23 týdnů (6. měsíc, pozn. red.), s postupujícími týdny těhotenství se ta šance ovšem zvyšuje.
Jak si stojíme v porovnání se světem?
Česká neonatologie si stojí velmi dobře, řadí se mezi deset států s nejnižší úmrtností novorozenců na světě.
Je něco, co dříve nebylo možné a dnes je to běžnou součástí vaší péče?
Ano, v kontextu s celkovým rozvojem technologií v medicíně se také v neonatologii objevily nové monitorovací a léčebné metody. Dnes je například zcela běžná ultrazvuková diagnostika přímo u lůžka, kterou provádějí sami lékaři.
15.8.2018 Mladá fronta DNES str. 04 Z domova
(aš)