Studenti zkoumají diabetes a mohou přispět k lepší léčbě

25. 5. 2013

Poslanec Jiří Skalický představil rektorovi Univerzity Pardubice Miroslavu Ludwigovi paní Danielu White ředitelku dánské firmy Novo Nordisk, zabývající se výzkumem a léčbou diabetu. Poté ji doprovodil do laboratoří Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické, kde ji seznámil s vedoucí katedry Zuzanou Bílkovou a se studenty, kteří ve své diplomové práci zkoumají strukturu mastných kyselin u diabetu 2. typu. Cílem jejich diplomky je jít vstříc pacientovi a umožnit v budoucnu jeho individuální léčbu.

„Společnost Novo Nordisk na pardubické univerzitě finančně podporuje výzkum diabetu 2. typu,  tedy takového typu cukrovky, u kterého kvůli tzv. inzulínové rezistenci tělo není schopno správně a dostatečně využít vlastní inzulín ke snížení hladiny cukru v krvi. Tento typ diabetu často bývá doprovázen nadváhou nebo obezitou. Život pacientů s diabetem 2. typu, na rozdíl od 1. typu,  však není bezprostředně ohrožen absolutním nedostatkem inzulínu.“ vysvětluje Jiří Skalický. „Firma jednak podporuje sledování této problematiky v doktorandských pracích a také se chystá ocenit nejlepší diplomovou práci na dané téma. Proto se paní White přijela seznámit s výsledky zkoumání osobně.“  

Práce, která má ambici se o cenu ucházet, sleduje možnost zmírnění a ovlivnění diabetu 2. typu a prezentovali ji sami autoři – studenti Filip Hájek a Marek Svoboda. „Zabývají se v ní mastnými kyselinami v krvi diabetiků 2. typu. Tyto kyseliny charakterizují závažnost a průběh onemocnění,“ vysvětluje Jiří Skalický. „Když u potenciálního pacienta dokážeme změřit vybrané mastné kyseliny, můžeme na základě jejich koncentrace říci, zda jsou pacienti ohroženi vyšším rizikem diabetu 2. typu, a zda u nich může za tři, za pět let tato nemoc vypuknout, jestliže nezmění stravovací návyky.“

V budoucnosti by pak podle Jiřího Skalického bylo možné individualizovat léčbu jednotlivých pacientů, a to i na základě výše uvedených skutečností. „V současné době jsou předepisována antidiabetika, která se ne vždy stoprocentně snáší, a je nutné je někdy měnit nebo kombinovat. I na základě znalostí z diplomové práce je možné léčbu zjednodušit a upravit.“

Vedoucí práce Alexander Čegan si dopad výzkumu chválí: Všechny v souvislosti s cukrovkou napadne zejména strava bohatá na cukr (sladké). Ne každého napadne, že za nadváhou a obezitou, které jsou spojovány s rozvojem inzulínové rezistence, cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění, stojí hlavně nadměrná konzumace tuků.  A málokdo si spojí, že by se podle struktury vybraných mastných kyselin jako parametrů mohla v budoucnosti individualizovat léčba konkrétního pacienta. Jsme jedním z mála pracovišť, které se touto problematikou v České republice zabývá.“ Spokojena byla i Daniela White:„Jsme si vědomi toho, že pokud se diabetes nezachytí v prvotní fázi, pak jsou finanční náklady spojené s léčebnou a zdravotní kompenzací diabetu 2. typu násobně větší. Proto výzkum podporujeme.“ Jiří Skalický hodnotí prezentovanou diplomovou práci jako velmi kvalitní a věří, že ji studenti u státnic obhájí.

Poslanec Jiří Skalický se i díky své odbornosti problematikou diabetu 2. typu zabývá i ve Sněmovně, kde již připravil na toto téma několik seminářů pro poslance i odbornou zdravotnickou veřejnost. S cukrovkou se v České republice léčí asi 850 tisíc lidí.

Zdenka Hanyšová Celá

Galerie
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme