Obranný průmysl – zaměstnání pro tisíce lidí
Firmy v Pardubickém kraji mají dlouholetou tradici v obranném průmyslu. Poskytují práci mnoha lidem. Pracovních míst by ale mohly nabídnout daleko více. Narážejí však na problémy. Podporou firem působících v obranném průmyslu se dlouhodobě zabývá poslanec za Pardubický kraj a člen Výboru pro obranu Jiří Skalický. Tématu se dotkl i při své návštěvě brněnského veletrhu IDET 2015, kde mimo jiné jednal s vystavovateli z Pardubického kraje.
„Pardubický region se má čím chlubit. Zdejší firmy mají obrovský potenciál dalšího rozvoje a jsou úspěšné i na mezinárodních trzích,“ připomněl poslanec Jiří Skalický.
Jde například o pardubickou společnost ERA, jejíž pasivní radary (například Vera) patří ke světové špičce a v případě civilního leteckého provozu jsou nainstalovány ve více než 45 zemích světa nebo o firmu RETIA, která se zaměřuje na výrobu a vývoj radarů, raketových prostředků, lokalizačních zařízení apod. a dodává své produkty do více než 40 zemí světa. Přeloučská firma SVOS patří mezi přední výrobce pancéřovaných vozidel a významné exportéry obranného průmyslu, export představuje až 98% firemní produkce. Pověst Pardubického kraje jako regionu s tradicí obranného průmyslu tvoří i řada dalších významných firem, např. ELDIS Pardubice (letecká technika), AVEC Chem (komunikační a radiolokační systémy), Explosia, Poličské strojírny, nebo Excalibur Army, jejíž propojení s kopřivnickou Tatrou dává práci tisícům lidí i na severní Moravě a vrací značce Tatra světový zvuk. Tatra tak opět důstojně reprezentuje um českých mozků a rukou.
„Nicméně i takto úspěšné firmy potřebují stálou kompetentní podporu a pomoc při řešení složitých situací. Například aby mohly exportovat své zboží, potřebují mít dobré reference od naší české armády. Jenže ta raději nakupuje v zahraničí, přestože tamní produkty jsou nejen dražší, ale často i technologicky zaostalejší než ty tuzemské,“ dodal poslanec Skalický a podotkl, že ani obchod v rámci Evropské unie není tak jednoduchý. „Jednotlivé země hájí v prvé řadě své domácí společnosti, naše firmy ale leckdy těžce získávají například tranzitní licence mimo Evropu.“ Účinná pomoc podle Skalického spočívá v legislativních krocích a v tlaku na to, aby ministerstvo obrany využívalo v rámci výběrových řízení institut tzv. „strategické zakázky“.
Důležité jsou také reference české armády, podpora projektů v rámci Visegrádské skupiny či podpora exportu – například formou prezentací firem na ambasádách, setkání se zástupci obchodních a diplomatických kruhů, obchodních misí a účastí na veletrzích. Současně je nutné jednat s Ministerstvem obrany ČR, s Asociací firem obranného průmyslu a dalšími organizacemi. „Toto vše by mělo být mimo jiné každodenní náplní práce poslance. Je naším úkolem domácí firmy podporovat a ve svém důsledku tak i pomáhat vytvářet nová pracovní místa,“ doplnil poslanec Jiří Skalický.
Top 09