Pardubice: První větší trhlina v koalici. Kvůli veřejným zakázkám
Pardubičtí radní během prvního roku vlády zatím ve všech větších tématech hlasovali jednotně. Nyní přichází změna.
Obstarávají ji politici z hnutí ANO a TOP 09 a jde o změnu zadávání veřejných zakázek. „Schválený způsob zadávání veřejných zakázek znamená významné snížení transparentnosti a zvyšuje nebezpečí klientelismu. Vede ve svém důsledku k nastolení systému malá domů,“ uvedl radní za TOP 09 Libor Slezák, který se dostal do pře po schválení novinky s primátorem Martinem Charvátem. „Pod pláštíkem pomoci pardubickým firmám dojde k upřednostňování vybraných kamarádů jednotlivých radních na úkor součtu kvality a ceny,“ pokračoval na současné koaliční pardubické poměry nezvykle ostře Libor Slezák.
Chtějí podpořit místní firmy
Sám primátor nechce výpad svého kolegy z rady komentovat. Nový zadávací řád však chválí a doufá, že díky němu radnice pomůže místním podnikatelům. „Nesmíme se bát oslovovat malé firmy, především místní podnikatele. Nebudeme samozřejmě oslovovat jen místní firmy, to by nebylo transparentní. Společnosti se budou střídat,“ uvedl Charvát. „Zákon porušovat nebudeme a vyjádření pana Slezáka komentovat nebudu,“ doplnil. Magistrát může podle zákona zadat zakázku několika vybraným firmám formou výzvy, a to do dvou milionů za služby a do šesti milionů za stavební práce. „Oslovíme vždy pět firem,“ upřesnil primátor.
Tím se radnice vlastně vrací do doby, kdy na ní vládla garnitura politiků z ODS v čele s primátory Jiřím Stříteským a Jaroslavem Demlem. Právě tehdy taková praxe fungovala a často se stávala zdrojem kritiky opozičních zastupitelů. „Patrně se zapomnělo na konec vlivného úředníka Čáně, který zapomněl oslovit firmu o dva miliony levnější než kterákoliv z vybraných a oslovených firem. Škodný bude v důsledku daňový poplatník,“ připomněl Slezák i bývalého šéfa radničního odboru investic Jiřího Čáně, který právě ve zmíněném období ve funkci poměrně výrazně zbohatl. Byť mu policie nikdy nic nezákonného neprokázala, právě veřejné zakázky a Čáň se stali jedním z hlavních témat voleb v Pardubicích v roce 2010.
Opozice: je to cesta zpět
Jejich vítězové, kteří se sdružili kolem primátorky Štěpánky Fraňkové, pak zadávací řád veřejných zakázek zprůhlednili. Téměř vše se vyvěšovalo na web města tak, aby se o práci mohly hlásit firmy z celé republiky. „Pevně věříme, že na lepší ceny se i díky logistice dostanou místní firmy,“ řekl na začátku minulého volebního období tehdejší náměstek primátorky František Brendl, který s dalším náměstkem Martinem Bílkem (Sdružení pro Pardubice) dostal za úkol ořezat vliv Jiřího Čáně a zprůhlednit systém vypisování veřejných zakázek. „Limity jsme snížili, průhlednost jsme zvýšili, nastavili jsme tvrdší standardy kdy, co a jak zveřejňovat. No a teď se vše vrátí do dob, kdy to fungovalo podle mě daleko hůře,“ řekl Brendl, lídr Pardubáků.
Stejný názor má překvapivě i Slezák. „Podporujeme podnikatelské prostředí v Pardubicích, nikoliv však formou nezveřejňování zakázek a s tím souvisejícím omezením konkurenčního prostředí,“ dodal.
Paradoxní je, že původně měli radní hlasovat o zcela jiném návrhu, který naopak zadávání veřejných zakázek ještě více zpřísňoval. Díky tomu si vysloužili i nečekanou pochvalu od svých největších kritiků. „Pokud skutečně odhlasovali tento návrh, klobouk dolů. Musíme je jen pochválit. Jdou hodně nad to, co požaduje zákon,“ uvedl Michal Koláček ze Sdružení pro Pardubice. „Pan Koláček viděl a komentoval usnesení, které nakonec neprošlo,“ vysvětlil nedorozumění primátor Martin Charvát.
***
„Pod pláštíkem pomoci pardubickým firmám dojde k upřednostňování kamarádů radních.“
Libor Slezák, radní za TOP 09
O autorovi| Milan Zlinský, redaktor MF DNES
Regionalni mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj