Jan Němec: Začnou se Pardubice konečně rozvíjet?
V současné době probíhá v Pardubicích příprava nového územního plánu. Jedná se o důležitý strategický dokument, který má kromě jiného ovlivnit rozvoj Pardubic minimálně na dalších 15 let.
Na oborných seminářích, workshopech a dalších jednáních jsem měl možnost se seznámit s jeho budoucí podobou a mohu zodpovědně říci, že ve mně vzbuzuje značné obavy. Podle již dávno schváleného zadání bylo možné plán pojmout v podstatě dvěma způsoby. A to konzervativně nebo progresivně. Již samotný podtitul, který si pořizovatelé zvolili, jasně naznačuje, o jakou variantu se jedná - nový územní plán je připravován pod heslem „Návrat do města“. To samo o sobě představuje jistý protimluv vzhledem k tomu, že jde o dokument, který by měl zajišťovat rozvoj města. Všichni občané se mohou s klíčovými body tohoto plánu seznámit na adrese http://uzemniplan.pardubice.eu/index.html a mohou následně posoudit, zda s mojí argumentací souhlasí, či nikoli. Zde jsou mé postřehy k návrhu:
- V návrhu není dostatek rozvojových území pro bydlení rodinného typu. Toto má negativní důsledek zejména v oblasti omezení rozvoje města, budovaní satelitních osad mimo území města a vysoké ceny volných pozemků. V podstatě nutíme lidi stavět rodinné domky v okolních obcích a pravidelně dojíždět do města za prací, kulturou, vzděláním, nákupy atd. Kromě zvýšených nároků na dopravu, to znamená, že lidé, kteří využívají všechny tyto služby, platí daně ve prospěch okolních obcí.
- Absence ploch pro rozvoj podnikatelské výstavby. Z historického hlediska byl rozvoj města vždy závislý na rozvoji průmyslu a podnikaní. Pokud potenciální investoři nenajdou ve městě vhodné pozemky, půjdou jinam. Nedostatek takovýchto vhodných ploch znamená mimo jiné vyšší cenu těch stávajících a ztrátu konkurenceschopnosti. To samozřejmě kromě daňových příjmů města ovlivní mimo jiné také třeba nezaměstnanost.
- V současné době se připravuje nový strategický plán, který bude hotov během pár měsíců, ale návrh nového územního plánu z něj nevychází a v některých případech je s ním i v rozporu.
- Tak dlouho slibované silniční obchvaty jsou v plánu sice zakreslené, ale okolo nich se téměř nevyskytují plochy pro drobné podnikání a průmysl. Přitom právě koncentrace takovéto výstavby v těsné blízkosti přímého dopravního spojení je nanejvýš logická.
Byl bych rád, kdyby moje připomínky byly zohledněny, a to i za cenu případného zdržení vydání nového územního plánu (něco podobného se stalo například v Praze). Zároveň bych chtěl požádat všechny, kteří mají k takto zveřejněnému návrhu připomínky, aby se s nimi neváhali obracet na své volené zástupce nebo úředníky magistrátu.
Jan Němec