Z Olomouce zmizí 57 heren, zároveň ale vzniknou dvě velká kasina
Kasina mají vzniknout dvě a to v někdejším Hodolanském divadle a v budované Galerii Šantovka. Výměnou za to zmizí z centra Olomouce čtyři velké herny.
"Do 1. června to mají být herny Svatováclavský pivovar v Riegrově ulici a herna Excalibur v ulici 8. května," upřesnil náměstek primátora Ivo Vlach. Také bývalá tržnice v Kateřinské ulici a herna "U Betona" skončí současně s otevřením nových velkých kasin.
"Celkem klesne počet adres z původních 114 míst na 57. Netýká se to jen centra, ale i ostatních čtvrtí," dodal Vlach. Konkrétně třeba ve Starých Hodolanech je celkem deset míst, kam chodí milovníci hazardu. Po zeštíhlovací kúře mají v dané čtvrti zůstat čtyři. Právě v Hodolanech však vzbudil plán na přebudování někdejšího divadla na kasino u lidí obavy.
Rušení heren není jediný bod vyhlášky. Politici plánují i zavedení kontrol restaurací, kde budou automaty. A radikálně se změní i reklamy na hazard. Z ulic například musí úplně zmizet agresivní blikající poutače.
Radnice nechce hazard vymýtit, bojí se vzniku ilegálních heren
A proč radnice nevykáže hazard úplně?
"Nechceme zlikvidovat tento druh podnikání, aby nezačaly vznikat takzvaně černé herny," uvedl Vlach s tím, že ve městech, která sáhla k plošnému zákazu, začaly fungovat například kluby, do nichž si jejich členové chodili "zahrát". "Hraje se dál, ale stát ani obec z toho nemá ani korunu," vysvětlil náměstek.
Herny jsou "hájené" podle legislativy až do posledního dne roku 2014. Nejpozději po tomto datu z Olomouce zmizí 28 heren, jejichž provoz kdysi město povolilo. Postupně bude zavírat i dalších 29 heren, které fungují díky dříve vydanému povolení ministerstva financí.
"Až do 31. prosince 2014 platí ochranná lhůta pro provozovatele a do té doby nejsme schopni přímo vynutit dané opatření," poznamenal Vlach. Jak dlouho ještě bude každý z vytipovaných 57 podnikůfungovat, záleží na majiteli či na délce platnosti povolení.
Provozovatelé heren ale mají navíc odstranit z výloh reklamy ve formě světelných poutačů s herními symboly, výší jackpotů na blikajících displejích i reklamy na podávání alkoholu ke hře zdarma.
Město do rozpočtu získává z hazardu desítky milionů korun
Město tvrdí, že nechtělo přípravu vyhlášky uspěchat. "Snažili jsme se najít co nejlepší přístup, ale současně nevylít s vaničkou i dítě," řekl olomouckýprimátor Martin Novotný.
Po předloňské změně loterijního zákona totiž dostaly obce možnost regulovat danou oblast, z níž ale začaly plynout i vyšší příjmy do obecních pokladen. Díky novele loterijního zákona jen loni město z hazardu získalo o čtyřicet milionů víc, a celkem tak do pokladny přišlo na 85 milionů. Tyto peníze pak obratem zamířily na sport, kulturu a sociální aktivity.
"Na jedné straně máme odpovědnost za financování veřejně prospěšných aktivit a na druhé za omezení společensky negativního jevu," podotkl Novotný. Jak by se nová regulace v budoucnu projevila v městském rozpočtu lze prý dnes jen těžko odhadnout.
Na území Olomouce je v 85 provozovnách umístěných na 1 267 výherních hracích přístrojů a dalších herních zařízení. Mimo tento počet je v ulicích města dalších 29 provozoven, které fungují právě díky dříve vydaným povolením ministerstva financí. Novou vyhlášku na konci února ještě projednají olomoučtí zastupitelé.