Praxe ukázala limity inkluze, autisté proto budou mít svou základní školu
Příští školní rok přivítá své premiérové prvňáky v Olomouckém kraji nová speciální základní škola pro děti s poruchou autistického spektra. Sídlit bude v Olomouci, stane se první v regionu. Zájem o zápis byl vysoký, hejtmanství chce proto kapacitu časem navýšit.
Do školy budou žáci chodit do ulice Táboritů na Bělidlech. Půjde o odloučené pracoviště speciální základní školy sídlící ve Šternberku na adrese Olomoucká 76. Zápis v polovině dubna trval tři dny.
„Tak vysoký zájem jsme nečekali, došlo 28 dětí do prvních tříd, které otevřeme tři. Nabízíme i přípravný stupeň pro předškoláky, kde budou dvě třídy pro věk od pěti do osmi let,“ řekla ředitelka šternberské školy Radka Urbanová Kovaříková. „Část z oněch 28 dětí jsme nechali na jednu třídu ve Šternberku a tři třídy budou v Olomouci,“ upřesnila.
Budova už dříve sloužila jako škola, vzhledem k jejímu novému zaměření jsou však zapotřebí stavební úpravy. Na vhodnější rozdělení vnitřních prostor dal kraj tři miliony korun.
„V budově jsou velké třídy, jež se budou příčkami rozdělovat, neboť děti budou v menších skupinkách od čtyř do šesti. Jsou tam i terapeutické učebny nebo speciální odpočinkové místnosti, kde může být třeba jen jedno dítě. Nepředstavujme si klasickou školu,“ přiblížil krajský radní pro školství Aleš Jakubec.
„Nejspíš vznikne pět až sedm tříd. Budou menší, jenom jedna bude až do čtrnácti dětí. Budou v ní žáci i ze základní školy, kteří jsou v tuto chvíli vzděláváni v rámci inkluze, ale porucha autistického spektra je limituje natolik, že už je hodně problematické, aby v běžné škole dobře prospívali a rozvíjeli se v sociálních dovednostech,“ dodala ředitelka.
Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Vrozená odlišnost ve vývoji a fungování mozku způsobuje, že se dítě chová a myslí jinak než vrstevníci. Má potíže v komunikaci a nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace.
Děti má připravit, aby se o sebe postaraly
Setkání s rodiči je naplánované na konec tohoto měsíce. „Děti bude možno ještě přijmout. Bude to jedna třída základní školy a jedna třída základní školy speciální,“ doplnila Urbanová Kovaříková. Zápis do přípravných tříd bude v pondělí 13. května.
Děti čeká rozvíjení sebeobsluhy a schopnosti postarat se o sebe v základních situacích. Ve třídách bude buď učitel a dva asistenti, nebo dva učitelé a jeden asistent. Na konci docházky mají být děti připravené na přechod do středního stupně vzdělávání nebo na cestu do života, třeba chráněného bydlení nebo chráněného podporovaného zaměstnání.
Že v Olomouci chybí adekvátní škola, upozorňovali zejména rodiče. Někteří museli s dětmi složitě dojíždět do jiných měst.
„Již několik let jsme se dožadovali vhodných vzdělávacích podmínek pro děti s autismem, jež nám zde chyběly. Ne všechny děti dokážou dobře fungovat v rámci inkluze v běžných základních školách – či alespoň ne po celou dobu základního vzdělávání – a nabízené speciální vzdělávání bylo nedostatečné,“ shrnula na webu spolku Jdeme Autistům Naproti Eva Vingrálková.
„Děti s autismem mají svá specifika, stresujícím faktorem pro ně není jen samotná výuka. Jsou mnohem citlivější na okolní prostředí, zvuky a hluk, světlo, ale i jiné smyslové vjemy se pro ně mohou stát příliš zatěžující. To vše se odráží na jejich chování, náladě, dovednostech i schopnosti fungovat ve školním, domácím či jiném prostředí,“ uvedla také.
Hlavně pro děti s těžší formou
Loni na podzim proto vyrazila z kraje výprava, v níž byli i zástupci krajské rady a úřadu, navštívit autistickou školu v Brně.
„Ze začátku jsem nebyl úplně příznivcem, protože řešíme inkluzi a toto je segregace. Ale když jsem mluvil s ředitelem, učiteli, vysvětlovali mi, že tyto děti nejsou pro inkluzi nejvhodnější. Navíc dětí s autismem přibývá. Řekl jsem, že do toho jdeme, a podařilo se mi přesvědčit radu,“ řekl Jakubec.
Zároveň upozornil, že nová škola je hlavně pro děti s těžší formou poruchy. Například brněnská škola požaduje předložení psychologických testů i lékařských zpráv.
V Olomouci jsou podmínky podobné. „U některých dětí ještě čekáme, neboť důležitým kritériem ke splnění je mít poruchu autistického spektra diagnostikovanou psychologem nebo psychiatrem. Je to často náročné, rodiny někdy dlouho čekají, než se dostanou na řadu,“ podotkla ředitelka Urbanová Kovaříková.
Podle Jakubce kraj předpokládá, že v budoucnu kapacitu školy zvýší. „Řešíme také místa v mateřských školách. Školku pro děti s autismem máme v Olomouci v Blanické, kde je kapacita patnáct dětí. Sice už jsme schválili navýšení na třicet, ale nejsou tam na to prostory, takže se zabýváme přístavbou,“ nastínil radní.