Po povodních konečně začne normální výuka, dětem postaví modulární školy

Modulární školy nahradí na severu Olomouckého kraje budovy poničené zářijovými záplavami. Firma z Vizovic ze Zlínského kraje dokonce někde staví provizorní prostory přímo na míru. Žáci by se v nových třídách mohli začít učit od druhé poloviny listopadu.

5. 11. 2024

„Už se nemůžeme dočkat, jak se zase všichni sejdeme na jednom místě a začne normální výuka. Teď tu zažíváme doslova manévry, kdy starší žáci podstupují náhradní výuku na třech místech v Jeseníku,“ přiznává učitelka angličtiny a němčiny na českoveské škole Kristina Pospíšilová.

Provizorium s komfortem

Škola v České Vsi aktuálně hledá zázemí pro dvě stovky žáků nejen z obce, ale i z části Jeseníku, Písečné a Supíkovic.

Zářijová povodňová vlna se prohnala přízemím budovy, voda sahala až do výšky půl metru a zničila 17 učeben včetně školní družiny a klubu, tělocvičny či šaten.

Provizorní škola z modulů poskytne dětem i personálu zázemí na dobu, než se zničené prostory podaří zrekonstruovat.

„Do modulární školy se přestěhuje celý druhý stupeň, tedy zhruba 200 žáků. Vzniknou tam dvě ramena chodeb se čtrnácti třídami, každá bude mít zhruba šest krát devět metrů. Hned u vstupu bude sborovna, úklidová místnost a toalety. Chodby mezi třídami budou sloužit i jako šatny,“ přibližuje Pospíšilová.

I když jde o provizorium, žáci budou mít podle vedení školy veškerý komfort, na který jsou zvyklí.

„Škola bude fungovat jako samostatná jednotka a bude naprosto soběstačná. Objekt bude napojený na elektřinu, bude mít vlastní kanalizaci i pitnou vodu. Vytápět třídy budeme pomocí přímotopů. Jen do jídelny budou žáci chodit do původní budovy, protože jako jediná z celého spodního patra vytopená nebyla,“ vysvětluje Pospíšilová.

Rychlost a přizpůsobivost

Novou školu na míru žákům i učitelům vyrábí společnost KOMA Modular z Vizovic v sousedním Zlínském kraji, příští týden ji začne montovat.

„Oslovili jsme více firem, které se zabývají modulárními stavbami, ale řešení jsme potřebovali rychle a vyhrál operativní přístup, rychlost a flexibilita, firma přesměrovala na naši zakázku svou výrobu. Přístupná byla i cena,“ odůvodňuje Worm s tím, že původně byla v plánu i možnost dovézt už fungující kontejnerovou školu z Německa. „Byly tam však příliš vysoké náklady,“ vysvětluje ředitel.

Firma má na svém kontě zhruba 80 realizací podobného typu a v Olomouckém kraji v minulosti postavila z obytných modulů například základní školu v Drahanovicích na Prostějovsku.

Zhruba dvacet obytných souprav z pronájmového parku firmy poputuje také do Jeseníku, kde škola v Nábřežní ulici přišla o přízemí budovy.

„Při oslovení dalších firem tady nebyla taková pružnost a schopnost řešit to takto rychle, jak potřebujeme. I cenová kalkulace byla v porovnání s ostatními nabídkami dobrá,“ říká ředitel jesenické školy Dominik Liberda.

„Už v době, kdy voda na Jesenicku začala opadat, jsme se pustili do výroby, protože nám bylo jasné, že školy hrají o čas a peníze a budou potřebovat rychlou pomoc. Tu jsme jim nabídli,“ ujišťuje Karel Kolínský, který má ve firmě na starost výrobu a prodej modulů. Školy si je pronajmou na jeden rok.

S financováním modulární školy by měla školám pomoci vláda, která ve středu schválila miliardu korun na pomoc obcím a krajům se zajištěním náhradního bydlení a prostor pro školy po povodních.

„Jsem zvědavý, co v té výzvě bude – zda jen nájem, nebo i další náklady. Jen výdaje na přípravu jsou obrovské; skoro za milion korun je tam štěrku, další skoro milion korun stála přeprava panelů, další náklady bude stát montáž. Druhou věcí bude i vytápění, vše se bude vytápět elektřinou, což znamená možná větší náklady než samotný nájem,“ upozorňuje starosta České Vsi Petr Mudra (nez.).

Dotace od státu by potěšila i Jesenické. „S vládní podporou počítáme, budeme mít dost svých starostí s rekonstrukcí vyplaveného přízemí školy,“ podotýká ředitel ZŠ v Jeseníku Liberda.

Také starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (nez. ) potvrdila, že jednání na ministerské úrovni jsou v plném proudu.

Žáci jesenické školy v Nábřežní ulici se nyní učí v horním patře budovy, modulární škola, která vyroste na sousedním sportovním hřišti, doplní chybějící zázemí.

„Vznikne tam šest tříd pro dělenou výuku, zázemí šaten, školní stravování a kanceláře. Díky tomu zajistíme kvalitní výuku v nezbytném standardu, který se očekává,“ dodává ředitel. Paralelně s tím se začne připravovat studie na rekonstrukci zatopeného spodního patra školy.

V České Vsi už také stojí první modulární stavba, která vyrostla hned v prvních týdnech po povodni.

„Vyplavilo nám to obecní knihovny, takže vznikla nová. Tvoří ji tři kontejnery, až dokoupíme vybavení, bude možné obnovit knižní fond,“ pochvaluje si Pospíšilová. Knihovna byla podle ní hotová během dvou tří dnů.

Po obytných modulech se poohlíží také ZŠ a MŠ v Branticích na Jesenicku, která při povodních přišla o jídelnu s kuchyní.

„Děláme si průzkum trhu a určitě se budeme snažit mít taky modulární školu,“ potvrzuje ředitel školy Adam Šimůnek.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme