Kamery vypnout, veřejnost ven. Zastupitelé Prostějova řešili smlouvy s developerem za zavřenými dveřmi
Bez účasti veřejnosti a s vypnutým online videopřenosem jednali zastupitelé Prostějova o jednom z největších projektů města za poslední roky.
Šlo o platnost smluv mezi radnicí a developerem, který má v centru postavit nákupní galerii. Stavba se táhne už řadu let a developer teprve nedávno poslal na pozemky techniku kvůli archeologickému průzkumu.
„Paní primátorka vyhlásila v 15 hodin přestávku a vykázala všechny kromě členů zastupitelstva z jednací síně. Vzhledem k tomu, že v programu bylo stanoveno projednání bodu 8 (Manthellan) na 15 hodin, zdá se mi takový postup poněkud nezvyklý,“ přiblížil pro HlídacíPes.org opoziční zastupitel Aleš Matyášek (TOP 09 a nezávislí Prostějované), za jakých okolností se téma na radnici projednávalo.
Proč bylo jednání za zavřenými dveřmi, magistrát blíže nevysvětlil. Podobná praxe je ale třeba podle politologa Pavla Šaradína z olomoucké Univerzity Palackého v rozporu se zákonem, jak řekl Českému rozhlasu.
„Co se týče vykázání veřejnosti, primátorka města Prostějova Alena Rašková uvedla, že šlo o přestávku,“ řekla pouze na dotaz HlídacíPes.org mluvčí magistrátu Jana Gáborová.
Jak oživit centrum města
Prostějovští zastupitelé na zasedání 19. února projednávali stanovisko advokátní kanceláře ohledně platnosti smluv, které uzavřelo město se společností Manthellan. Ta měla vystavět v centru obchodní galerii, nicméně od roku 2010 se stavba nikam nepohnula.
Plánovaná přestavba centra Prostějova a stavba obchodní galerie měla být jednou z nejdůležitějších investic v Prostějově za poslední roky. Prostějov investici, která by pustnoucí centrum proměnila, výrazně potřebuje.
Proto město v roce 2008 vypsalo záměr na přestavbu centra a případným investorům dalo k dispozici pozemky hned vedle hlavního prostějovského náměstí. Ty zahrnují chátrající tržnici, dosluhující kulturní dům a plochu bývalé sodovkárny.
Výběrového řízení se účastnili tři uchazeči. Vyhrála společnost Manthellan, kterou vlastní podnikatelé okolo developera Richarda Morávka. Ti také stojí například za známým projektem nové čtvrti Šantovka v Olomouci.
Rozhodnout může pouze soud
Společnost Manthellan loni v prosinci v Prostějově uzavřela jednu z pronajatých parcel – prostor bývalé sodovkárny – která sloužila v té době jako parkoviště. Nechala ji vyklidit a přivezla tam bagry kvůli provedení archeologického průzkumu, který předchází samotné stavbě.
To byl také důvod, proč se město v lednu, kdy měla nájemní smlouva reálně skončit, obrátilo na advokátní kancelář. „V tomto letitém a velmi složitém sporu už nejde dávno o věci politické, ale právní. Tak je musí řešit právníci,“ uvedla primátorka Rašková na konci ledna pro Prostějovské novinky.
Podle mluvčí města Jany Gáborové zastupitelstvo vzalo na vědomí právní stanovisko advokátní kanceláře Ritter-Šťastný, která město ve sporu zastupuje a která považuje smlouvy s Manthellanem za neplatné.
„Rada města Prostějov deklaruje, že nájemní smlouvu uzavřenou mezi městem Prostějovem jako pronajímatelem a společností MANTHELLAN a.s., jako nájemcem dne 22. 12. 2010 považuje za absolutně neplatnou,“ dodala v odkazu na citaci z usnesení Rady města Gáborová. Současně uvedla, že o faktické platnosti smluv může rozhodnout pouze soud.
Boj o platnost nájemních smluv
Radnice argumentuje tím, že smlouvy o pronájmu užívaných nemovitostí – v jejichž důsledku platí společnost Manthellan od roku 2011 městu ročně 423 630 korun – jsou podle záměru z roku 2010 platné jen na dobu určitou. Do doby, než se uzavře kupní smlouva, nejdéle však do 31. 12. 2017.
Společnost Manthellan se však podle náměstka primátorky Zdeňka Fišera odvolává na dodatek smlouvy, který by lhůtu pronájmu posunul.
„Advokátní kancelář, která nás zastupuje, již nicméně zaslala společnosti Manthellan výzvu na vyklizení prostoru,“ vysvětlil Fišer pro HlídacíPes.org s odkazem na zabraný prostor na místě bývalé sodovkárny.
Mluvčí společnosti Manthellan Juraj Aláč se k jednání zastupitelstva odmítl blíže vyjádřit. „Dosud jsme neobdrželi v této záležitosti žádné oficiální vyjádření statutárního města Prostějova a nebudeme se tedy k tomuto tématu vyjadřovat,“ sdělil redakci.
Spor nevede pouze radnice
Projekt výstavby nové nákupní galerie však provázejí spory už od samotného počátku. Výsledek výběrového řízení a následně podepsanou smlouvu mezi městem a společností Manthellan soudně napadl jeden z neúspěšných uchazečů – firma Prior Radovana Pilicha.
Ten vlastní kromě obchodních domů ve Zlíně, Kroměříži či Otrokovicích také obchodní dům na hlavním prostějovském náměstí.
Pilich namítal, že původně byl jednou z podmínek výběrového řízení také závazek postavit sál pro pět set lidí. Smlouva, kterou nakonec město s Manthellanem uzavřelo, však stavbu podobného sálu již neobsahovala.
Okresní soud v Prostějově, který spor řešil, dal za pravdu společnosti Prior a smlouvu označil za neplatnou. „Smlouva o smlouvách budoucích je v rozporu s vyhlášeným záměrem, a proto je absolutně neplatná. Je v rozporu se zákonem o obcích,“ odůvodnil rozsudek soudce Josef Růžička.
Brněnský krajský soud však rozsudek opět zrušil. V současnosti je celý spor u Nejvyššího soudu a čeká se na rozhodnutí. Na verdikt čeká také město, které má podle náměstka Fišera o platnosti smluv také pochyby.