Je smutné, když ve městě nepotkáte v podvečer živou duši

Rozhovor s Ivou Hlavsovou

26. 9. 2014

Ivo, prozraďte nám, čím se zabývá Vaše společnost?

„Když jsme v roce 2005 založili s manželem vlastní produkční a filmovou společnost VISTAFILM s.r.o., zaměřili jsme se především na tvorbu dokumentů pro mládež s etickým a křesťanským podtextem. Od roku 2006 jsme začali aktivně spolupracovat s Českou televizí, pro kterou jsme vyrobili celkem 80 dílů dokumentů pro mládež pod názvem EXIT316. Spolupráce s ČT přerostla v tvorbu velkých dokumentů, kde se zaměřujeme především na historii našeho národa. V těchto polohraných filmech se snažíme připomenout méně známé, přesto významné osobnosti české a moravské historie. V posledních dvou letech jsme vytvořili také třicetidílný cyklus „akčních“ polohraných dokumentů, které jsou součástí výuky etické výchovy na ZŠ a nižších ročnících gymnázií pod názvem "Zprávy agenta Kixe".

 

Na jakém velkém projektu pracujete nyní?

 

„Dokončujeme další polohraný dokument - David Zeisberger, apoštol indiánů. Představuje Moravana, který se jako misionář ve druhé polovině 18. století nesmazatelně zapsal do historie Severoamerického kontinentu. Film se natáčel v USA, ale není bez zajímavosti, že většina hraných scén s indiány se točila v České republice.

 Společnost VISTAFILM aktuálně natáčí velký polohraný dokument o Moravanovi, který se stal apoštolem

Jak si vybíráte projekty, které pak ve VISTAFILMU realizujete?

 

„Nejraději pracuji na projektech, které mají etický nebo křesťanský podtext. A pokud jsou zpracovávány moderním a kreativním způsobem, nevadí mi, že v práci, ať už na přípravě u počítače nebo na „place“ při natáčení, trávím 14-16 hodin denně.  Za posledních dvacet let života jsme najezdili statisíce kilometrů po celé Evropě i zámoří. Někdy je to únavné, ale o to větší radost mám z výsledku. Také spolupráce s herci jako jsou Jiří Štěpnička, Pavel Soukup, Alexej Pyško, Luboš Veselý, Arnošt Goldflam a mnoho dalších, je většinou velmi inspirující.

 

Za TOP 09 jste kandidovala již v minulých volbách, účastníte se také práce v komisích města. Co Vás motivuje k tomu, abyste se v Šumperku veřejně angažovala?

 

„Jednak jsem se tady narodila, ale také jsem si město a kraj kolem zamilovala. Tak jako moji předkové - Volynští Češi, kteří sem přišli po 2. světové válce a usadili se zde. Můj dědeček pomáhal osvobozovat českou vlast s armádou Ludvíka Svobody. O mém pohledu na Šumperk jasně vypovídá i stejnojmenný dokument, který jsme vyrobili pro město a o jeho kvalitách tak trochu hovoří i počet shlédnutí na Youtube, kam jej nahrál anonymní divák.“

 

Vnímáte vývoj Šumperka jako pozitivní či jako negativní?

 

Město Šumperk se za posledních 20 let vizuálně velmi změnilo k lepšímu – hlavně, co se památek a budov obecně týká.

 

Ale hezký vzhled města určitě nestačí pro rozvoj jeho "života". Je mi v posledních letech celkem smutno, když se někdy vpodvečer projdu městem a nepotkám v něm ani živáčka. O náměstí u radnice nemluvě. Ve městě chybí něco, co by bylo blízké občanům, motivovalo je k setkávání. S tím souvisí i nevyřešená otázka změny „tváře“ centrálního parku a jeho využití.“

 

Kdybyste měla možnost změnit v Šumperku jednu jedinou věc, která by to byla?

„Zrušila bych všechny herny ve městě.“

 

S vašim pracovním zaměřením jasně souvisí jeden z bodů programu TOPky, tedy zavedení etické výchovy na základních školách.

 

„Ano. Nedělám si iluze, že by se ze všech dětí hned stali andílci, ale chci věřit tomu, že u velké části z nich by čas strávený nad etickými otázkami napomohl k novému pohledu na svět a na mezilidské vztahy v něm.“

 

Tři věci, které byste si s sebou vzala na pustý ostrov?

„Manžela (i když to není věc), Bibli a iPad s možností kontaktu s mou milovanou rodinou. Při každodenní komunikaci s mými čtyřmi dětmi a devíti vnoučaty už ten ostrov rozhodně tak pustý nebude.“

S Hlavsovic rodinou na pláži nebude žádný ostrov pustý.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme