Česko chce být účastníkem soudního sporu v kauze Michalákových
Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Evy Michalákové. Rozhodla o tom dnes vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko chce poukázat mimo jiné na to, že adopce dětí je v případu Michalákové nepřípustná a v rozporu s mezinárodními dohodami, uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zástupkyně rodiny, poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) rozhodnutí vítá, šance Michalákové na úspěch u soudu by podle ní mohly být vyšší.
Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Loni norské úřady rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Michaláková se odvolala, soud se má konat koncem února.
"Využijeme institutu norského práva, jehož smyslem je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem," řekl dnes Zaorálek novinářům.
Norský právní řád prý neupravuje přímo vstup cizího státu do vnitrostátního řízení, ale ministr věří, že soud pokusu o intervenci vyhoví. Na jednání pak chtějí české úřady poukázat na dvě vady v postupu norských úřadů. "Domníváme se, že v situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi," uvedl Zaorálek. Takový postup podle něj není v souladu s úmluvou o právech dítěte. Druhé pochybení vidí ministr v tom, že úřady odpíraly Michalákové styk s dětmi, přestože o něj jevila zájem.
Chalánková, která je mluvčí výboru podporovatelů rodin odebraných dětí a kauzy dlouhodobě sleduje, rozhodnutí vítá. "Je to precedens, díky němuž jsou šance určitě vyšší. Pokud by to norský soud odmítl (zapojení ČR), popíralo by Norsko své vlastní zákony," řekla ČTK poslankyně. Zapojení české strany do soudního řízení je podle ní nezbytné. "Ideální by byl zmocněnec, který se nebojí. Je to věc státní správy a premiéra, koho vyberou," dodala Chalánková.
Petiční výbor na podporu rodin žádá, aby situaci Čechů v cizině sledoval zastupitelský úřad. "Podle vídeňské úmluvy o konzulárních stycích má konzul, velvyslanec kompetence, pravomoc ověřit stav českých občanů, což se také nedělo," uvedla Chalánková. Dodala, že bratři Michalákovi i jejich matka mají české občanství.
Pokud by Michaláková s nynějším odvoláním neuspěla, může se obrátit na další norské soudní instance. Po skončení všech těchto řízení pak může jít k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dřív řekli, že by ji tam Česká republika podpořila.
zdroj: ČTK