Šolc: Kdo pomůže kultuře v Liberci?
Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo F.X.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.
Dlouhodobě se věnuji tématům krajské a městské spolupráce, zejména tzv. nadměstským službám. Co si vlastně lze pod těmito službami představit? Obecně se dá říci, že to jsou soubory městem vykonávaných a placených služeb, které mají ale význam pro celý širší region. Typicky Divadlo FX Šaldy, ZOO či Botanická zahrada v Liberci - instituce, které svým významem přesahují region a jsou pro celý kraj unikátní.
S čím máme v Liberci problém?
Zásadní problém tkví v tom, že klíčové kulturní organizace financuje víceméně pouze město Liberec, dotace z kraje či státu jsou minimální. Všichni (nejen obyvatelé Liberce) tyto kulturní služby chceme, náklady s nimi spojené potom městu neumožnují financovat základní péči o běžný majetek typu chodníků a nebo např. uklizených parků. Hořké je to zejména ve srovnání s městy či obcemi, které žádnou nadstavbu kultury nefinancují a proto jim na základní péči zbývá peněz více.
Cílem je logické a spravedlivé financování v regionu
Dlouhodobě stojíme o to, aby byly nadměstské služby spravedlivěji financovány Libereckým krajem, zároveň také aby si kraj jejich podobu mohl více určovat.
Pojďme se na celou věc podívat konkrétně na příkladech z Liberce, přestože i dalších větších městech kraje lze najít i jiné příklady.
Divadlo Františka Xavera Šaldy
Divadlo představuje skutečný pilíř kultury severu, jako jediné divadlo v regionu disponuje „živým souborem“, kde má svoji činohru, herce, kteří kulturu tvoří a sami ji hrají, balet plný báječných tanečníků, orchestr vynikajících hudebníků a pěvecký operní sbor připravený i na těžké opery. Bez tohoto zázemí by kultura v kraji nevznikala a nikdy by bez zázemí „živého“ divadla nemohla v kraji fungovat ani jedna základní umělecká škola.
Roční provozní rozpočet divadla financuje z cca 95 % pouze město Liberec za symbolického přispění státu (do 2 %) a kraje (do 2,5 %), ačkoliv se do divadla sjíždějí diváci z celého kraje.
- chceme divadlo dlouhodobě podporovat a nechceme toto břímě nechat pouze na městě Liberec, které dlouhodobě tuto tíhu nemůže nést a unést.
- chceme vytvořit pravidla pro závazné a dlouhodobé financování ze strany kraje ve výši alespoň 30% ročního příspěvku.
- dále budeme tlačit na dlouhodobě udržitelné financování i ze strany státu, který si platí pouze divadla v Praze. Líbí se nám funkční model z Německa kde je 30%rozpočtu placeno státem, 30%krajem a 40%platí domovské město.
!Alarm! v souvislosti s krizí čínské chřipky jsou rozpočty měst kráceny natolik, že bez podpory kraje nemůže divadlo přežít a byla pro všechny z nás šílená škoda.
Zoologická zahrada
Ačkoliv je 80 % návštěvníků „mimolibereckých“, i ZOO financuje pouze město Liberec. ZOO už dávno není jen o prezentaci, zahrada pracuje na záchraně a udržení ohrožených druhů zvířat a jejich návratu do domovských lokalit, zahrada nese většinu ekologických a udržitelných témat dnešní společnosti a je symbolem celého kraje.
Myslíme si, že pro její unikátní poslání a význam pro celý region by si kraj měl převzít jako celek a podílet se zcela na jejím rozvoji a financování. Město bude pomáhat s infrastrukturou okolo – chodníky, osvětlení, parkování, provoz MHD (tramvaje)
Botanická zahrada
U Botanické zahrady platí skoro vše stejně jako u ZOO, jen s tím, že její vědecké renomé překračuje i ČR. Vzhledem k blízkosti a „turistické příbuznosti“ navrhujeme její převzetí krajem také. Město bude pomáhat s infrastrukturou okolo – chodníky, osvětlení, parkování, provoz MHD (tramvaje)
Narovnejme vztahy mezi městem a krajem
Naopak jsou činnosti, které jsou už po dvacet let nelogicky a nesystémově na bedrech kraje. Úkolem města je podle nás převzít od kraje péči o potřebné v podobě převedení domů pro seniory. Zde by město mělo být garantem nejen jejich rozvoje a financování, ale mělo by také aktivně pracovat na vytváření co nejlepších podmínek pro aktivní stáří svých obyvatel.
Zároveň by město mělo závazně financovat městské služby knihovny, kde v té Krajské vědecké knihovně pouze část z jejich činností slouží krajské vědě a studentům Universit. Velká část je služba místním lidem a město by ji proto mělo financovat.
Musíme dokázat narovnat vztahy mezi městem a krajem, zajistit logické a spravedlivé financování kultury a dalších služeb. Výkon veřejné správy bude logický a dlouhodobě udržitelný ve prospěch obyvatel celého našeho regionu. Narovnáme tím něco, co mělo být lépe vymyšleno již před 20ti lety při vzniku krajů.
Mgr. Jiří Šolc