JABLONECKÝ DENÍK: Kníže navštívil mladé umělce
9.4.2010 / str. 03 / Jablonecko / Autor: Lenka Střihavková
Po 104 letech opět vkročila noha monarchy na půdu Střední uměleckoprůmyslové školy
Jablonec n. N. - Po císařovi Františkovi Josefovi I. se stal Karel Schwarzenberg druhým monarchou, který navštívil jabloneckou Střední uměleckoprůmyslovou školu. Při této příležitosti proto včera vyvěsili na budovu vlastní prapor školy s logem.
Ateliéry a dílnami senátora provedl ředitel akademický sochař Jiří Dostál. Následně politik diskutoval se studenty, a to nejen o politice. Podle dotazů bylo jasné, že mladí umělci mají nejen rozhled, ale i zájem o budoucnost.
* Když jedu po Šumavě okolo Schwarzenberské pily, kde jedu po vašem?
Už nikde. Nejdřív pozemková reforma. Pak přišel ten pán s malým knírkem pod nosem a zkonfiskoval všechno, co strýci patřilo. Nic semu nevrátilo ani po druhé světové válce, byť jeho vlastenecké zásluhy potvrdil i Masaryk. Takže jedete po státním. Ale to místo bylo vyhlášené. Rostly tam rezonanční smrky, jen podle poklepu tamní lidé věděli, který se hodí na housle.
* Jak si představujete boj proti korupci?
Tvrdý trest. Jsou-li velké prachy, je velké pokušení. Pomůže jen průhlednost a světlo. Korupci se daří v šeru. Podívejte, silnici staví firma Betonář, v obchodním rejstříku zjistíte, že ji vlastní firma Tunelář a její akcie má firma Babinský, a ty jsou na majitele. A jste v koncích.
* Může ve vysoké politice zůstat člověk normální?
Mně říkali, že jsem vstoupil do politiky jako magor a stal se postupně normálním. Tak já to posoudit nemohu. Ale jednoduše řečeno, prostě nebýt ješitný. Má moudrá matka říkala: největší zločiny se nedělají kvůli moci, sexu a penězům, ale z ješitnosti. Nemyslet si, že když mám modrý maják a sedím v drahém autě, že jsem něčím jiným. Pak také člověk nesmí zpřetrhat vazby na normální život. Politika je dnes nejpodezřelejším zaměstnáním.
* Co říkáte finanční ústavě?
Předně musím říci. Ať volby dopadnou jakkoli, tak ať si nikdo nemyslí, že se věci změní mávnutím čarovného proutku. Sliby a nápady možná dobře působí, ale nejsou vždy reálné.
* Měly by být státní maturity?
Nemám rád centralistický postup. Nejsem si jistý, zda moudrost úředníků na ministerstvu o tolik převyšuje moudrost pedagogického sboru na škole. Pochopitelně ale musí splnit minimální standard dostatečně vysoký. Ale jak se to provede, to je na rozhodnutí školy, která zná své studenty.
* Kde ve světě mají politiky skutečně na úrovni?
Ve všech skandinávských zemích. Průměr chování a střízlivost politiků je tam podstatně vyšší než našich. Potřebuje to tradici a jistou výchovu. Nás ovlivnily zrůdné režimy. Z totalitního nikdo nevyšel nepoznamenaný. Myslím, že změna bude trvat dvě až tři generace. Vy máte už výhodu, narodili jste se do svobodné země. Jste čistí.