Ve zdravotnictví jsou i dobré zprávy,
říká náměstek hejtmana Aleš Cabicar
V posledních týdnech stále častěji slýcháváme o problémech v našem zdravotnictví, které se týkají plošně všech zdravotnických zařízení v České republice. Neutěšená situace ohledně personálního podstavu či platového ohodnocení nelékařského zdravotnického personálu jsou jedny z nich. Proto se Echo zeptalo náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Aleše Cabicara na situaci v Královéhradeckém kraji a zejména na situaci v největším poskytovateli zdravotních služeb v našem regionu, kterou je Oblastní nemocnice Náchod (ONA).
Pane náměstku, jak se snažíte pomoci při stabilizaci zdravotního personálu? Jaké v této věci Královéhradecký kraj činí kroky?
„Nejdříve mi dovolte pár dat. V těchto dnech evidujeme ve všech nemocnicích a ostatních zdravotnických zařízeních, kterých je Královéhradecký kraj zřizovatelem, schodek přibližně 73 nelékařského zdravotnického personálu (zdravotní sestry, sanitáři – pozn. redakce) a přibližně 52 lékařů či lékařek. Tento stav samozřejmě klade silné nároky na naše doktory a sestry zejména u oborů, kde držíme směnný provoz. V ONA se jedná zejména o pracoviště interny. Je několik způsobů, jak se snažíme situaci zlepšit, kraj fi nančně podporuje proces umístění lékařů například z Ukrajiny, či Polska, zde v Náchodě se velmi daří spolupráce s polskou Vratislaví, kdy u nás již působí několik fyzioterapeutů a mám informace od vedení nemocnice, že je možnost tuto spolupráci ještě rozšířit. Další cestou je naše snaha zafi xovat budoucí lékaře k závazku působit v našich zdravotnických zařízeních po ukončení studia, což v praxi znamená, že poskytujeme cestou Zdravotnické nadace založené krajem jednorázový motivační příspěvek ve výši 120.000 korun posluchačům šestých ročníků lékařských fakult po celé republice právě proti závazku čtyřletého působení u nás. Působím jako předseda Správní rady této nadace, velmi úzce spolupracujeme i s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové, její děkan pan profesor Červinka je rovněž členem správní rady této nadace. V současnosti se správní rada bude zabývat myšlenkou, jak zahrnout a jaké mechanismy nastavit nejenom k lékařům, ale i zdravotním sestrám. Ty se rovněž snažíme získat třeba opět v sousedním Polsku, konkrétně v Jelení Hoře je střední zdravotnická škola, která úzce spolupracuje s naší „zdrávkou“ v Trutnově a již se někteří studenti byli podívat třeba v nemocnici v Trutnově jako na své případné budoucí pracoviště.“
* Často slýcháváme o fi nančním podhodnocení zdravotnických sester. Co děláte v této věci? Snažíte se pro sestry najít další zdroje?
„Samozřejmě ano. Již jsem předložil zastupitelstvu možnost čerpat na platy nelékařského zdravotnického personálu dotační tituly k tomu určené, které bude vypisovat Ministerstvo zdravotnictví ČR. Celý proces je v chodu, tady bude kraj resp. zdravotnický odbor shromažďovat požadavky od všech poskytovatelů akutní lékařské péče, tzn. že třeba i od FN Hradec Králové. Výsledkem bude navýšení základního platu u sester pracujících ve směnném provozu u akutní péče o 2000 Kč měsíčně s platností možnou od 1.7. 2017 do 31.12. 2017. Od 1.1. 2018 by mělo být dle příslibů MZ ČR toto navýšení zahrnuto do nové úhradové vyhlášky, která se zpracovává.“
* Vraťme se k nemocnici v Náchodě. Jak to vypadá s přestavbou?
„V současné době bylo vydáno příslušné povolení, které zohledňuje mírné změny, které jsme udělali a nyní se čeká na jeho nabytí právní moci. Po té se bez nějakých zbytečných prodlev vypíše standardní výběrové řízení. Tady bych rád podotknul, že jsme ještě jednou celý projekt prošli s jednotlivými primariáty ONA, neboť právě lékaři jako budoucí uživatelé nového pavilonu musí mít možnost se detailně seznámit s projektem a případně ho připomínkovat.“
* Magnetická rezonance by tedy měla být jako první?
„Ano, bude. Magnet považuji do budoucna za standardní diagnostické zařízení a to, že potřební čekají na vyšetření na rezonanci až několik měsíců, je neúnosné. Krajští zastupitelé nám již schválili účelovou dotaci 46 mil na pořízení této lékařské technologie, nicméně svázali mne podmínkou, že doložíme ochotu zdravotních pojišťoven zahrnout náchodský magnet do systému úhrad. Musím říci, že ta jednání nebyla jednoduchá, ale potřebná prohlášení pojišťoven již máme k dispozici a budu o tom informovat zastupitele na jednání krajského zastupitelstva v září. Tímto se otevře možnost soutěže o dodavatele a následně poskytnutí zmíněné krajské dotace. První vyšetření pacientům by tedy mohla být pacientům poskytnuta koncem tohoto roku či začátkem příštího nejpozději.“
* Co byste našim čtenářům a vašim pacientům rád řekl na závěr našeho rozhovoru?
„Ve zdravotnictví není lehká situace, a týká se to celé republiky. Ale když bych se přesvědčoval, že to je neřešitelné, nezlepšitelné, zkrátka jenom černé, začal bych vidět ty věci jenom černě a už bych asi tuto dobu dělal něco jiného. Osobní zkušenost, kdy jsem byl nucen pár dní hospitalizace na náchodské chirurgii, mě opět přesvědčila, že naše
sestry a lékaři jsou vstřícní, vlídní, profesionální, i když jsou momentálně pod silným tlakem. Takže kdyby mi někdo tvrdil, že to tak není, řekl bych mu, že nemluví pravdu. A jestli mohu na úplný závěr touto cestou poděkovat náchodské chirurgii vedené panem primářem Vokůrkou a sestrám tam pracujícím za profesionální péči a vlídnost, kterou mi poskytli, byl bych rád.“
Noviny EHO
Karel PEtránek