Nová koncepce se zaměří na nedostatek zdravotníků i na spolupráci nemocnic v regionu

Vedení kraje představilo novou koncepci zdravotnictví Královéhradeckého kraje pro období 2021–2025. Dokument analyzuje zdravotnickou péči v regionu, odhaluje případné hrozby i silné stránky. V jedenácti bodech také shrnuje hlavní úkoly pro rozvoj zdravotnictví v kraji. Jedním z nich je důraz na řešení nedostatku lékařů a sester v nemocnicích.

29. 4. 2021

„Úkolem nové koncepce zdravotnictví je především určit směr, jakým se zdravotnictví v regionu bude v následujících letech ubírat a co je důležité pro jeho další rozvoj. Zároveň koncepce pojmenovává největší hrozby v této oblasti, mezi něž se řadí především nedostatek zdravotníků jak v nemocnicích, tak v praktickém lékařství. Je důležité, že oproti předchozím koncepcím uvažuje nová koncepce o krajském zdravotnictví jako o celku a zahrnuje veškeré zdravotnictví v regionu včetně Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK, Spojenci pro Královéhradecký kraj).

Jedenáct rozvojových strategických bodů sestavili autoři koncepce zdravotnictví bez určení jejich pořadí. Všechny z nich lze pokládat za snahy, které rovnocenně pomůžou potřebám pacientů a zlepší postavení pracovníků ve zdravotnictví, ale i v systému sociálních služeb. Klíčovým problémem zdravotnictví nejen v kraji, ale i v celé republice, je nedostatek personálu.

„Nejvíce chybí zdravotní sestry v nepřetržitém lůžkovém provozu. Pokud jde o lékaře, nejvíce schází praktičtí lékaři pro děti a dorost a v dětské psychiatrii, ale je ohroženo i celé dětské lékařství, porodnictví i mnoho dalších oborů,“ uvádí autor krajské koncepce zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a navrhuje možné řešení:

„Kritický nedostatek sester je možno měnit jedině řadou provázaných opatření, a to posílením školských základen pro výuku nových sester, snížením pracovních nároků zapojením (nižších) pracovních sester a také vyšší mzdy,“ doplňuje Heger (TOP 09).

Nedostatek lékařů by měla změnit užší spolupráce kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové v oblasti vzdělávání tak, aby bylo možné jednodušší části vzdělávacího programu absolvovat v menších akreditovaných nemocnicích a s postupným nabýváním zkušeností poté na větších pracovištích.

„Stanovené body neznamenají, že na nich kraj začne pracovat od píky. Nemocniční informační systém, který výrazně posílí informatiku v našich zařízeních, je téměř hotový. Dlouhodobě se také podílíme na reformě psychiatrické péče, kdy kraj v minulosti podpořil vznik dvou center duševního zdraví v okresech Trutnov a Hradec Králové,“ doplňuje radní Zdeněk Fink (HDK, Spojenci pro Královéhradecký kraj).

Jedenáct rozvojových strategických bodů (bez určení pořadí)

  • Vytvoření dohody Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové o jednotném systému specializačního vzdělávání lékařů v rámci kraje a podpora dalších opatření pro zlepšení personální situace zdravotních sester.
  • Posílení celého komplexu zdravotní péče v oblasti následné lůžkové péče a dlouhodobé lůžkové péče. V oblasti sociální péče posílení pobytových sociálních služeb, včetně případné podpory péče domácí či odlehčovací.
  • Vytvoření dalších minimálně 30 akutních lůžek pro obor psychiatrie v rámci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a podpora dalších kroků pro posílení vládní reformy psychiatrické péče v oblasti zdravotní i sociální.
  • Posílení primárních služeb, zejména v oblasti praktického lékařství pro děti a dorost a praktického lékařství pro dospělé a posilování prevence, screeningových programů a zdravého způsobu života.
  • Udržení dostatečné rezervní kapacity v Královéhradeckém kraji v oblasti porodnické a neonatologické péče a její důsledné monitorování.
  • Zajištění konformity rozvojových plánů Královéhradeckého kraje, Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a dalších zdravotnických zařízení v majetku kraje s plány Ministerstva zdravotnictví České republiky v rámci vládního dokumentu Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v ČR do roku 2030.
  • Posílení připravenosti na další případné epidemické vlny covid–19 a jiných nemocí.
  • Přehodnocení stávající alokace finančních zdrojů Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví ve prospěch rozvojových bodů Koncepce a postupný útlum provozních dotací pro akutní lůžkovou péči.
  • Výhledová projektová příprava dodatečných investic a dořešení problémů interního oddělení v Oblastní nemocnici Náchod a v dalších zdravotnických zařízeních.
  • Posílení koordinace zdravotní péče v Královéhradeckém kraji.
  • Posílení informatiky a analytických možností na půdě odboru zdravotnictví Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.  

Lukáš Vaníček

Zdroj: Královéhradecký kraj

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme