8. 6. 2016

Rozbuškou se stala kontroverzní rekonstrukce Jiráskova náměstí. 
Kvůli údajně nevhodně zvolenému řešení oprav se nastupující generace architektů, seskupená ve spolku TUarch, pustila do kritiky trutnovské radnice. Teď však mladí odborníci s vedením města navázali dialog. Po vzoru jiných samospráv i oni rozjeli projekt Městské zásahy, jehož cílem je ve spolupráci s veřejností vytipovat problematické ulice, přechody, křižovatky a další veřejná místa a najít jejich vhodnější řešení. Radnice aktivitu přivítala. 
Je to šance ukázat městu, že je možné něco tvořit také zezdola. Smyslem projektu je zprostředkovat komunikaci s radnicí,“ říká spoluzakladatel kritické platformy Jan Veisser, jenž před rokem patřil k nejhlasitějším kritikům betonové přestavby náměstí u zdejšího gymnázia. Každým nápadem, který lidé předloží, se bude zabývat architekt a současně navrhne řešení. Organizátoři poté podněty předají odborům na trutnovské radnici a jejich stanovisko zveřejní. Náprava problematických míst už bude záviset na politické vůli radnice. „Je samozřejmě otázkou, jak se k tomu město postaví. Je to hozená rukavice,“ říká Michal Rouha ze spolku TUarch. Podle architektů je v Trutnově celá řada míst, která by si zasloužila kultivaci. Nedořešený je například prostor mezi kulturním centrem Uffo a autobusovým nádražím, jenž představuje jakousi vstupní bránu do největšího krkonošského města. V současnosti tomuto prostoru dominuje staré parkoviště. „Dnes to rozhodně není místo, kterým bychom se chtěli chlubit,“ zdůrazňuje Viesser. 
Sdružení na sebe upozornilo v loňském roce ostrou kritikou přestavby Jiráskova náměstí. Vadilo jim jak zvolené řešení, tak údajná absence veřejné diskuse. Tu se jim sice na sociálních sítích podařilo rozpoutat, realizaci projektu v původní podobě však nezabránili. Přesto se nyní pokusí s městem najít společnou řeč. Radnice jim podala pomocnou ruku a na projekt Městské zásahy poskytla peníze. „Nejsme vztahovační. Ať ukážou, co umí. Pokud to přispěje alespoň k tomu, že mladí lidé získají povědomí o městské architektuře, bude to jen dobře,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec. Podle něj město bude brát závěry projektu jako vodítko. „Pokud bude možné něco použít, tak to použijeme. Vstupuje do toho ale celá řada vlivů. Může se stát, že oni budou chtít, my také budeme chtít, ale ono to nepůjde,“ naznačuje starosta. 
Chybějící debata u velkých projektů a nedostatek informací jsou častým trumfem rovněž opozičních zastupitelů. „Není chyba jen na straně města. Nejsme zvyklí se starat o své prostředí, hledat informace a sledovat úřední desku. Většinou kritizujeme, až když je něco hotové,“ namítá trutnovská radní Silvie Šidáková. 
Tématem, o kterém se v blízké době bude hodně mluvit, je revitalizace pěší zóny, která spojuje prostor před moderním Uffem s historickým Krakonošovým náměstím. Radnice v letošním roce vypíše architektonickou soutěž. 
Obyvatelé Trutnova mohou své podněty do konce srpna zasílat na elektronickou adresu zasahy@tuarch.cz nebo problematická místa označit připíchnutím špendlíku na mapy Trutnova, které budou viset na některých městských budovách. Projekt má vlastní internetové stránky i facebookový profil. 

Fakta Co je projekt Městské zásahy Projekt Městské zásahy vznikl teprve v roce 2007 v Bratislavě, odkud se rozšířil do Brna, Prahy, Jablonce nad Nisou a dalších českých měst. Hned první ročník se setkal s obrovským úspěchem. Organizátorům dorazilo od veřejnosti 95 podnětů, některé se dokonce podařilo zrealizovat. Ve slovenské metropoli vzniklo díky projektu a připomínkám mobilní informační centrum, v Brně například po urgenci místních došlo k rozšíření jedné ulice. V podobný úspěch a v debatu veřejnosti a radnice doufají také trutnovští architekti.

Mladá fronta DNES
Kraj Hradecký

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme