Máme velmi dobře propracovaný systém zdravotní péče

25. 10. 2016
Léková politika, financování zdravotnictví i odchod lékařů za hranice. O těchto tématech diskutoval ve Vysokém Mýtě poslanec a člen výboru pro zdravotnictví Jiří Skalický s bývalým ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. První jmenovaný tu hned na začátku připomněl, že péče o zdraví není zadarmo: „České zdravotnictví spotřebuje ročně 300 miliard korun. Tyto prostředky nejsou součástí státního rozpočtu. Hospodaří s nimi zdravotní pojišťovny.“ 

Historicky nejdéle sloužící ministr zdravotnictví pak zmínil regulační poplatky, před časem žhavé politické téma. „Sociální demokracie s ním vyhrála volby. Tehdejší ministr Julínek je sice zavedl neobratně, měly být možná sociálně citlivější, ale reakce byla hysterická. Poplatky byly, kromě pohotovosti, nedávno zrušeny. Dost lidí se však chytá za hlavu. Fenomén švédského stolu se projevuje plýtváním. Poplatky měly tlumivý efekt, teď se zase čekárny, často zbytečně, zaplnily,“ řekl Leoš Heger. 

PLÝTVÁNÍ LÉKY 

Jiří Skalický v debatě hovořil také například o lékové politice. Podle něj jsou v Česku léky relativně levné, problémem je ale tzv. reexport do zemí, kde jsou léky mnohem dražší, třeba do Německa. „Třeba malé lékárny mimo velká města pak mohou mít problém se uživit, čímž se dále snižuje dostupnost léků široké populaci. Navíc s léky velmi plýtváme. Za léky se v Česku vydá cca 50 miliard korun ročně. Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv se jich za 2 až 4 miliardy korun ale nespotřebuje a vyhodí,“ upozornil Jiří Skalický. 

NEDOSTATEK LÉKAŘŮ A SESTER 

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger se v diskuzi dotkl problematiky odchodu lékařů do ciziny. Učinil tak v jiné rovině, než na jakou jsme zvyklí z rétoriky zdravotnických odborů. Lékaři odcházející do zahraničí se vracejí, získanými zkušenostmi posouvají společnost dopředu. „Lékařů, kteří zůstanou venku, jsou procenta. Západním zemím, kde odchody na zkušenou už delší dobu fungují, to přináší obrovský prospěch,“ tvrdí Leoš Heger. „Ano, začínáme pociťovat nedostatek lékařů, kterých máme v současnosti cca 36 tisíc. Problémem mimo jiné je nedostatečný zájem o studium. V devadesátých letech se ale naopak řešil jejich přebytek,“ připomněl Heger. S Jiřím Skalickým se shodl na tom, že možná ještě větším problémem českého zdravotnictví je nedostatek zdravotních sester. „V Pardubickém kraji schází především praktičtí lékaři a zubaři a samozřejmě zdravotní sestry. Řešením by mohlo být vytváření lákavých pracovních, ale i společenských podmínek pro to, abychom je do regionu přilákali a udrželi. Více personálu, který navíc bude odpočinutý a dobře naladěný, znamená více času na pacienty,“ je přesvědčen Jiří Skalický. 

ZDRAVOTNICTVÍ V REGIONU 

Do diskuze se zapojili také obyvatelé města Vysoké Mýto a jeho vedení. Čtyřoborová vysokomýtská nemocnice je dávnou minulostí. Dnes v nemocnici zůstala lůžka následné péče a jednodenní chirurgie, laboratoř a radiodiagnostika. Do roka by tu měla fungovat dialyzační jednotka. 
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme