Areál Hvězda má naději
Opraví se "hrůza kraje"?
Po dlouhých letech odkladů se chce hradecká radnice konečně pustit do rekonstrukce areálu Hvězda na Moravském Předměstí. Již vybrala architekta, který navrhne novou tvář zchátralého normalizačního střediska. S opravou by se mohlo začít již za dva roky.
HRADEC KRÁLOVÉ
Železobetonová masa, zrezivělá schodiště, rozbitá dlažba, kterou prorůstají náletové rostliny. Tak v posledních letech vypadá obchodní středisko Hvězda v jižní části hradeckého Moravského Předměstí. Tamní komise místní samosprávy již více než deset let prosí město, aby rozpadající se areál dalo do pořádku. Nyní to vypadá, že Hvězda konečně dostala naději. Do rekonstrukce se však mohou promítnout i různorodé majetkové vztahy v areálu.
„Jako prioritu číslo jedna máme rekonstrukci Hvězdy již od roku 2004, naposledy nám město rekonstrukci přislíbilo na jednání v polovině letošního ledna,“ říká předseda komise místní samosprávy Moravské Předměstí Jih Jaroslav Groh. První krok radnice udělala vypsáním soutěže na pořízení studie. Její vítěz, zlínský architekt Jaroslav Ševčík, tak nyní vytváří projekt na novou podobu normalizačního střediska. „Smlouvu jsme podepsali 17. února a na zpracování studie má autor 65 dnů, tedy do 22. dubna letošního roku. Vítěz je autorem mimo jiné hradeckého koupaliště Flošna,“ uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková. Po pořízení studie si Hradec bude muset nechat vypracovat všechny stupně projektové dokumentace, k čemuž by mohlo dojít v průběhu roku 2017. „Pokud vše půjde tak, jak má, dodavatele stavby bychom mohli soutěžit v roce 2018,“ odhadl náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města JindřichVedlich(TOP 09). Podle jeho názoru by rekonstrukce měla vyjít na 20 až 30 milionů korun. „Přesnější částku nám odhalí až vyšší stupně projektové dokumentace,“ vysvětlil náměstek.
Obchodní středisko Hvězda, které je spádovým pro tisíce obyvatel této části Moravského Předměstí, bude pro radnici vždy jen černou dírou na peníze. Městu totiž patří pouze tamní veřejná prostranství: jakési náměstí, ochozy a schodiště. Tedy vše, co snadno chátrá a do čeho se musí investovat peníze.
Obchody, které jsou součástí parteru a z nichž může plynout nějaký zisk, jsou v rukou soukromých majitelů. „Je škoda, že v minulosti město lukrativní části Hvězdy rozprodalo a nechalo si jen ten majetek, který chátrá,“ povzdechl si Vedlich.
Oprava střediska tak dopadne stejně jako na nedaleké Benešově třídě, kde město zrekonstruovalo svůj majetek. To, jak budou vypadat přilehlé budovy, již záleží na jejich majitelích.
Hradecká radnice doposud Hvězdu udržovala jen nutnými menšími úpravami. „Technické služby ji dostaly jako danajský dar. Před nedávnem tam alespoň natřely zábradlí, ale nátěr už se zase olupuje a je vidět rez,“ posteskl si předseda komise Groh, který sliby o generální rekonstrukci poslouchá již roky.
Magistrát také bude muset vyřešit, z jakých peněz Hvězdu opraví. Zatím počítá s variantou, že na rekonstrukci bude muset našetřit z vlastního rozpočtu, neboť v současnosti neexistuje žádný dotační titul, z nějž by bylo možné finančně náročnou rekonstrukci pokrýt.
„Z minulého dotačního období však máme zkušenost takovou, že se podmínky rozvolnily a ze zbylých peněz bylo možné zaplatit i projekty, které by předtím podmínky nesplňovaly. Takto jsme například vybudovali nové infocentrum či slunnou loučku u městských lázní. Kraj takové peníze proinvestoval například v Galerii moderního umění či při rekonstrukci někdejšího ústavu hluchoněmých,“ uvedl Vedlich.
To, že je stav střediska Hvězda dlouhodobě neutěšený, potvrdila i anketa Největší hrůzy Královéhradeckého kraje. Mezi čtenáři iDNES. cz se již před devíti lety sídliště Moravské Předměstí umístilo na druhém místě.
O autorovi| Michaela Rambousková, redaktorka MF DNES
Foto autor| Foto: Martin Veselý, MAFRA
Mladá fronta DNES | regionální mutace
Autor | Michaela Rambousková