Odbornou rychlou první pomoc půjde poskytnout i na vrcholcích hor
Pořízení defibrilačních jednotek na vybraná místa v nejvyšším horském pásmu od západních hranic s Libereckým krajem až po východní hranici s Pardubickým krajem zajistí Královéhradecký kraj.
„Defibrilátory se budou podle prvních odhadů nacházet asi na deseti místech a poslouží k poskytnutí odborné rychlé první pomoci v těch nejzávažnějších případech,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar, který s myšlenkou přišel. Pravidelný servis těchto jednotek by pak zajišťovala Horská služba Krkonoše a proškoleni budou i místní provozovatelé objektů, kde budou defibrilátory instalovány.
Defibrilátory by se měly nacházet například i na lanové dráze na Sněžku, která od zahájení provozu v prosinci 2013 zaznamenala v polovině letošního srpna už miliontého přepraveného turistu. „Defibrilátor by měl být nejen na vrcholu, ale i na mezistanici na Růžové hoře. Myslím, že kromě zvýšení procenta úspěšné resuscitace v případě nenadálé potřeby lidí z řad turistů a sportovců tím vzdáme hold i zesnulému náčelníkovi krkonošské horské služby Adolfu Klepšovi a jeho snaze pomáhat lidem v nouzi na horách,“ doplnil náměstek Cabicar. Další přístroje by mohly sloužit například na Černé hoře, ale i ve skalním městě v Adršpašsko-teplických skalách.
Celý záměr bude předkládat náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar na jednom z nejbližších jednání Rady Královéhradeckého kraje. „Předpokládám instalaci defibrilátorů v řádu několika měsíců, ale bez zbytečných prodlev tak, aby se pokud možno stihla zimní sezona v nejvyšších horách České Republiky,“ dodal náměstek Cabicar. Na výběru konkrétních míst bude kraj spolupracovat s Horskou službou ČR a Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.
Romana Putnová
krajská manažerka HKR