Krev ve vrtulníku zvýší šanci na přežití
HRADEC KRÁLOVÉ Letecká záchranná služba v Královéhradeckém kraji by chtěla mít na palubě vrtulníku krev. Dnes pacient dostane transfuzi až v nemocnici. Okamžitá náhrada krve by mohla zachránit život nejčastěji lidem při dopravních nehodách.
„Uvažujeme o koupi vybavení do několika měsíců. Pacientům s velkou ztrátou krve bychom mohli nahradit ztracenou krev už při transportu,“ vysvětluje vedoucí lékař letecké záchranky Anatolij Truhlář, který už sbíral zkušenosti v Londýně, kde má letecká záchranka krev k dispozici už deset let. Podobný systém převzali i záchranáři ve Skandinávii.
„U nás, kde vrtulník zasahuje u nejzávažnějších případů, by to byl pilotní projekt. Podání krve je typicky potřebné u dopravních nehod, u sanitek se o tom neuvažuje,“ říká náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta (TOP 09). Krev na palubě vrtulníku by tak hradečtí záchranáři mohli mít jako první v zemi.
„Už jsme jednali s vedením urgentního příjmu a transfuzní stanicí v hradecké fakultní nemocnici a projektu nic nebrání. Krve jsou po 24 hodinách obvykle vráceny na transfuzní stanici,“ říká Anatolij Truhlář.
Podle něj využívají obdobnou technologii čeští armádní lékaři: „Podobné zařízení má armáda, například na misi v Afghánistánu. Krev se udržuje při teplotě 4 stupně a v případu potřeby se musí velmi rychle ohřát na tělesnou teplotu, aby bylo možné ji podat pacientům.“ Kolik životů by mohlo zavedení novinky zachránit, nedokáží zdravotníci odhadnout. „To je těžké říct, každopádně šokový stav způsobený velkou ztrátou krve je nejčastější příčinou úmrtí v důsledku úrazů," míní Truhlář.
Mladá Fronta DNES
Hradecký kraj