Protest na karlovarské kolonádě varoval před šikanou umělců v lázních

10. 9. 2013

Na prostranství před karlovarskou Mlýnskou kolonádou hlídaném městskými kamerami si skupinka pěti lidí rozbalila malířské stojany, palety a plátna. Tak v sobotu začal další protestní happening proti šikaně pouličních umělců v Karlových Varech.

Za jeden ze stojanů se postavila švýcarská malířka Doris Windlinová, za druhý karlovarský opoziční zastupitel a aktivista Jiří Kotek (Alternativa). Celá akce byla pokračováním diskuse o městské vyhlášce týkající se užívaní veřejného prostranství, která se rozpoutala loni v prosinci.

Tehdy strážníci vykázali umělkyni s malířským stojanem z centra města za nepovolené zabírání veřejného prostranství. "Povolení je nesmysl. Nemůžu nikdy přesně říct, na kterém místě budu stát," komentovala Windlinová.

Policisté se tenkrát neoprávněně odvolávali na vyhlášku o záboru veřejného prostranství. Ta však v devíti bodech, ve kterých vymezuje, co je zábor veřejného prostranství, rozložení malířského stojanu nezmiňuje.

Primátor se umělkyni omluvil

Primátor Petr Kulhánek se nakonec umělkyni omluvil, jelikož podle platné vyhlášky žádnou půdu nezabrala. Jenže krátce nato začal magistrát připravovat novou vyhlášku, podle které by Windlinová a další umělci pro povolení kvůli malířskému stojanu na magistrát museli. Dokument vyjmenovával místa se zákazem produkce.

"Je to mimo jiné na všech lázeňských kolonádách a ve Dvořákových a Smetanových sadech. Vytipovali jsme místa, kde uměleckou produkci nechceme. Malířka Windlinová i další na nich mohou mít stojan, ale musí si předtím opatřit na magistrátu placené povolení ke zvláštnímu užívání komunikace," řekl v červnu náměstek primátora Jaroslav Růžička. Návrh vyhlášky předložil radním.

Schválení nové vyhlášky už několikrát odložili

Se sílícím odporem veřejnosti ale začal magistrát řadit zpátečku. Vyhláška, která má vyřešit problém pouliční veřejné produkce, čeká po několika odkladech už pár měsíců na schválení.

"Trvá to už tři čtvrtě roku. Chtěl jsem, aby to bylo do sezony ošetřené. V červnu ale stáhli projednávání vyhlášky kvůli tomu, že neprošla kulturní komisí. Měli další dva měsíce čas. Návrh měl přijít na řadu v úterý, ale stáhl se zase kvůli projednání komise lázeňství a cestovního ruchu. V pozvánce, kterou jsem dostal, to byl přitom jeden z bodů jednání," shrnuje celý proces schvalování Kotek.

Návrh podle slov mluvčího magistrátu Jana Kopála musel nejdřív projít přes příslušné městské komise. Proto se jím zastupitelstvo bude zabývat na zasedání 29. října.

Sám Kotek se svým návrhem, ve kterém stanovoval pro umělce podmínky jako omezení hlučnosti, dobu, po kterou mohou stát na jednom místě, nebo pravidlo, že nesmí tvořit v okolí škol v průběhu vyučování, neuspěl. K návrhu, který se chystá projednat zastupitelstvo, má své výhrady.

"Místo, abychom vytvořili normu, která pouliční umělce ochrání, vytváří se naopak norma, která chce určit zóny, kde by pouliční umění nebylo možné, jako jsou parky, vedlejší kolonádní prostory a další. Hranice mezi placeným uměním, které by se dalo považovat za zábor veřejného prostranství, a pouličním uměním je tenká. Ale proto, že se dá těžko určit, zakážeme všechno? To je absurdní."

Podle zastupitele Radka Novotného z TOP 09, který se na sobotní sešlost přišel podívat, bude jednotlivé body ještě před zastupitelstvem projednávat koalice. Že by po tomto jednání prošel scénář, který by ve vymezených prostorech zakazoval činnost pouličním malířům, si nemyslí.

"Nikdo tu nikoho nevyhání, to už je jednou odehraná záležitost," míní. "Je to i domluvené s radnicí," popsal současný stav s tím, že pro umělce prodávající svá díla je vymezen prostor ve Dvořákových sadech.

Zdroj: http://vary.idnes.cz / Autor: Marie Benetková

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme