Loket a Chodov otevřou městské kasy, aby odvrátily hrozbu rušení škol

3. 4. 2014

Neobvyklou taktiku zvolila města v Karlovarském kraji, aby si pojistila, že kraj nadlouho skoncuje s myšlenkami na rušení středních škol. Petice, protesty a tvrdá slova jsou zapomenuta. Teď naopak přicházejí na řadu velkorysé nabídky.

Radnice v Lokti a Chodově chtějí loketské průmyslovce a chodovskému gymnáziu finančně ulevit a tím je zachránit. Loket je ochoten od krajské průmyslovky za jednu korunu převzít břímě - budovu internátu s jídelnou na náměstí, která ročně vykazuje ztrátu 300 tisíc korun.

Vedení města věří, že když ubytování pro studenty zachová, rozšíří stravovací provoz i pro veřejnost a navíc začne komerčně využívat prázdné prostory, může se provozně dostat možná dokonce do zisku.

"Škole ulevíme a budeme investovat do svého majetku. Je to i pojistka, kdyby kraj chtěl školu zavřít," řekl radní Petr Zahradníček.

Ředitelka průmyslovky Dana Krulišová původně jen chtěla, aby jí město odpustilo nájemné za tělocvičnu. Rada nesouhlasila a přišla s koncepčnějším návrhem. "Jinak bychom s odpouštěním nájemného jen házeli peníze do krajské černé díry," poznamenal starosta Zdeněk Bednář s ohledem na to, že škola patří kraji.

Vedení města už návrh probralo s hejtmanem Novotným i krajským radním pro školství Sloupem. Našli společnou řeč. Elegantní nápad se líbí i loketským zastupitelům, kteří Zdeňka Bednáře pověřili dalším vyjednáváním. Teď má ředitelka školy připravit podrobnější rozbor, kolik stojí provoz internátu.

Ztráta je podle ředitelky minimálně půl milionu

Ředitelka průmyslovky Dana Krulišová je zároveň členkou zastupitelstva v Lokti. Paradoxně to byla ale právě ona, která na schůzi zastupitelů měla největší pochybnosti. Překvapení kolegové jí dokonce vyčítali, že jen hledá na celém plánu "mouchy", místo aby se snažila problém řešit.

"Bude to pro město velký závazek. Provoz domova mládeže je dotován z prostředků školy, takže ztráta není 300, ale minimálně 500 tisíc korun ročně," skoro odrazovala Dana Krulišová zastupitele.

Ti si nenechali návrh rozmluvit a přemýšlejí, že by ve volném patře mohly sídlit kanceláře Loketských městských lesů a v létě by internát sloužil jako ubytovna pro turisty. Na opravu chátrající budovy může Loket použít třeba pravidelné památkářské dotace z ministerstva kultury.

V Chodově vymysleli školní rošádu

Podobně na to jde Chodov, kde kraj uvažoval o zavření gymnázia a obchodní akademie. Střední škola sídlí ve staré nezateplené budově s nevyhovujícím sociálním zázemím. Do rekonstrukce se kraji nechce.

Radnice přišla s nápadem na rošádu. Gymnáziu přenechá opravený dům v Komenského ulici, do něhož není třeba investovat a v němž sídlí 2. stupeň základní školy.

Město by převzalo areál gymnázia, za 30 až 35 milionů korun ho zrenovovalo, dostavělo šest učeben a sestěhovalo sem právě Základní školu z Komenského ulice.

"Získali bychom tím komplex s jídelnou, družinou a tělocvičnou v sousedství domu dětí a mládeže, kam školáci chodí na kroužky. Vše na bezpečném místě a ne jako nyní, kdy 1. stupeň naší ZŠ Komenského stojí u rušné křižovatky a v nevyhovující budově, která se nedá kvůli poloze v záplavovém území opravovat," vysvětlil Patrik Pizinger, místostarosta Chodova.
Výměnou požaduje Chodov od kraje záruku, že kraj střední školu ve městě zachová.

"Proto nabízíme tuto rošádu. Kraj zbavíme nutnosti velké investice. Odpadne mu potíž, která by do budoucna komplikovala financování školy. Dostane budovu, kde může okamžitě začít výuka gymnazistů," dodal Pizinger.

Stěhování je podle něj možné v létě 2015. Už do letošních prázdnin dostanou písemný návrh ke schválení krajští a městští zastupitelé.

Štítky
Osobnosti: Petr Zahradníček
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme