Schwarzenberg přirovnal Zemana k nástupu nacistů. Hašek žádá omluvu

15. 7. 2013

Prezident Miloš Zeman chce převzít moc a jeho výklad ústavy připomíná uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948, řekl rakouskému deníku Kleine Zeitung bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. ČSSD se ústy svého místopředsedy Michala Haška proti slovům šéfa TOP 09 ohradila.

Schwarzenberg kritizoval v této souvislosti Zemanův formální výklad ústavy. Předseda TOP 09 je podle listu odhodlán bojovat všemi silami proti tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka poté, co nezíská důvěru poslanců, vládla až do řádných voleb v příštím roce. Instalování Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli parlamentu je ze strany Zemana "saháním po moci", uvedl podle Kleine Zeitung Schwarzenberg.

"Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi," vylíčil exministr přístup Zemana, se kterým v lednu prohrál ve druhém kole prezidentských voleb.

"Tuto čistě formální interpretaci ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu," doplnil Schwarzenberg.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář reagoval, že Schwarzenbergovy výroky jsou pro něj zklamáním. Podle něj se Schwarzenbergovi neúspěchem v prezidentské volbě a ztrátou vládní funkce pravděpodobně rozbořil svět. "A jedině z toho snad pramení tyto záležitosti, které si myslím, že do slušného politického slovníku vůbec nepatří," řekl Mynář.

List Kleine Zeitung připomněl, že nový premiér Rusnok musí nyní do 30 dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru, a i když ji nezíská - čemuž podle listu vše nasvědčuje -, bude moci "ze Zemanovy milosti" vládnout až do regulérních voleb v květnu příštího roku.

S tím se ale prý pětasedmdesátiletý Schwarzenberg nehodlá smířit. "Jako starší ročník, který zažil diktaturu, budu proti tomu bojovat všemi silami. Budeme bránit legalitu republiky v plném nasazení," prohlásil v rakouském listu nedávný šéf české diplomacie.

Nejsme vaše knížectví, ohradil se Hašek

Proti Schwarzenbergovým slovům se odpoledne ohradil první místopředseda ČSSD a Zemanův politický spojenec Michal Hašek.

"Vyzývám pana předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, aby přestal poškozovat pověst České republiky a omluvil se za své dnešní výroky občanům a prezidentovi ČR. Srovnání současného politického vývoje v ČR s nástupem nacismu a komunismu je hrubým znevážením demokratické volby občanů ve svobodných prezidentských volbách," uvedl.

Schwarzenbergova slova dále označil ze "neuvěřitelná od jednoho z hlavních reprezentantů koalice, která způsobila otřesnou morální, politickou i ekonomickou devastaci země v posledních sedmi letech".

"Chápu, že pro pana předsedu TOP 09 je situace, když už on a jeho strana nevládnou této zemi, těžko představitelná, ale měl by respektovat, že nežijeme v jeho knížectví, ale v demokratickém státě a respektovat vůli lidí, kteří si opravdu nepřejí pokračování neuvěřitelnými skandály provařené vlády," uvedl a doporučil mu, aby ve středu hlasoval ve Sněmovně pro rozpuštění této komory a nové volby.

"To bude nejlepší možný příspěvek k podpoře parlamentní demokracie v ČR," uzavřel Hašek.

Schwarzenbergova stranická kolegyně Helena Langšádlová v České televizi připustila, že výroky předsedy TOP 09 jsou "silnější, než by bylo v tuto chvíli vhodné". "Obecně je ale podle ní zkušenost taková, že i nedemokratické systémy se dostávají k moci mnohdy demokratickou cestou," dodala.

Zdroj: idnesAutoři: iDNES.cz, ČTK / foto:  František Vlček, MAFRA

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme