1. 2. 2010
„Chodník se v zimě neudržuje, vstup na vlastní nebezpečí!“. Takové cedule našli mnozí obyvatelé měst i vesnic. Radnice si tímto způsobem ulehčují práci, že místo sněhové frézy pošlou chlapíka, který zatluče na začátek jejich ulice podobnou ceduli. Přívaly sněhu, které se na začátku roku snesly na Čechy a Moravy, nebyly jen pořádnou zkouškou pro silničáře a technické služby obcí, ale také zkouškou komunikace mezi občany a radnicemi.
Radnice se od podzimu musejí poprvé starat o úklid chodníků v obci. Do té doby sníh odhrnovali majitelé přilehlých domů. A proto se starostové snaží chabě vysvětlit, že s kalamitou nepočítali, nemají dost peněz na úklid a říkají, že se lidé, pokud chtějí schůdný chodník, mají chopit lopaty a pytle s pískem sami.
Je fakt, že na některých místech by bylo nutné uklízet 24 hodin denně, což se samozřejmě projeví na mzdových nákladech, na nákladech na posypový materiál, techniku apod. A zejména malé obce prostě ve svých napnutých rozpočtech tyto peníze nenajdou.
A je také fakt, že spousta lidí si toto uvědomuje a chápe, že v případě situací jako je sněhová kalamita, je vhodné, aby každý pomohl podle svých možností.
Radnice by ovšem měly udělat vstřícný krok a své občany lépe motivovat. Co například udělat s občany džentlmenskou dohodu, že pokud bude vesnice či městečko plně schůdné a nikdo si na ledovce nezlomí nohu, tak radnice nevyužije možnost navýšení dani z nemovitosti. Nebo za část peněz ušetřených v zimě lidem zpříjemní jaro a léto tím, že jim vysadí krásné květiny nebo uspořádá pěknou místní slavnost.
Vše je o domluvě, stačí kupecké počty a vůle se dohodnout a sníh nemusí být příště takovým strašákem.
Jan Husák, poslanec TOP 09
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme