Město chce na Máji oprášit veřejně prospěšné práce
Dlouhodobá nezaměstnanost je jednou z příčin sociálního vyloučení v lokalitě sídliště Máj. Statutární město České Budějovice chce aktivně vystoupit do řešení tohoto problému.
„Při řešení zaměstnávání sociálně znevýhodněných občanů v pracovním procesu se městu nabízí vzkříšení institutu Veřejně prospěšných prací, který již úspěšně fungoval. Ve spolupráci s Úřadem práce jsme proto vytipovali uchazeče. Město přitom chtělo využít 10 až 15 uchazečů o zaměstnání na úklidové práce přímo ve vyloučené lokalitě, na sídlišti Máj. Nakonec z 30 vytipovaných osob vzešlo 9 uchazečů a dva vedoucí úklidové skupiny, jednou z podmínek byla i bezdlužnost vůči městu,“ přiblížila jednu z prvních vlaštovek, jak přispět k řešení sociálního napětí na Máji předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková (TOP 09) a dodala: „Úřad práce může zaměstnavateli, který s uchazečem uzavře klasický pracovní poměr na dobu určitou jednoho roku, poskytnout příspěvek až do výše prostředků vynaložených na mzdy, včetně pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění a pojistného na veřejné zdravotní pojištění.“
Službu by pro město měl zajišťovat Dopravní podnik. Příspěvek na mzdové náklady a pojištění od Úřadu práce však zdaleka stačit nebude. „Zaměstnanci podniku v pracovním poměru mají kromě mzdy samotné nárok i na další finanční plnění a benefity vyplývající z kolektivní smlouvy. Jedná se především o příspěvek na stravování ve výši 40 korun na den a příspěvek na penzijní pojištění. Mohou ale také využít například zaměstnanecké jízdné. Další položkou jsou ochranné prostředky či pracovní vybavení a nářadí, to vyjde na jednu pracovní skupinu zhruba na 12 000 korun měsíčně,“ uvedl místopředseda představenstva Dopravního podniku Slavoj Dolejš (TOP 09).
Aby Dopravní podnik nevykazoval v důsledku těchto vícenákladů finanční ztrátu, bude si muset město skrze odbor správy veřejných statků tuto službu objednávat. „Pokud bude objednávka kupříkladu znít na úklid veřejných prostranství konkrétních ulic v měsíci říjnu v rozsahu 1440 hodin, což odpovídá 12 pracovníkům, kteří odpracovali 120 hodin měsíčně, vypočítal Dopravní podnik náklady na 67 824 korun,“ vysvětlil Slavoj Dolejš.