Jihočeská města mění brownfieldy
Zakázaný vstup, vymlácená okna, chátrající schodiště a fasáda zarůstající křovím. Takové jsou jen některé z poznávacích znaků takzvaných brownfieldů, které svou nevzhledností a nebezpečností trápí vedení řady jihočeských měst.
Najít pro takové areály nové využití bývá složité a finančně náročné. Vše navíc komplikují soukromí majitelé, kteří často nemohou s radnicemi najít společnou řeč.
Starosti s brownfieldy mají i města, která jejich osud nemusí probírat se soukromými majiteli. Možností, jak s opuštěnými objekty naložit, je spousta a zástupci radnice málokdy sdílejí stejnou vizi. Například v Písku v bývalých kasárnách nejprve plánovali nový plavecký bazén, nyní v něm město chystá novou obytnou čtvrť.
„Momentálně projektujeme infrastrukturu pro vstup do areálu a chtěli bychom v něm vybudovat přibližně 400 bytů,“ uvedla první místostarostka Petra Trambová.
V Písku však stále není vyřešená otázka plaveckého stadionu a část zastupitelů stále prosazuje jeho umístění v areálu kasáren. Je tak možné, že se v budoucnu vše ještě změní.
Kasárna ale nejsou v Písku jediným chátrajícím areálem. Vedení města chce zrekonstruovat bývalou vodárnu, kde by měl vzniknout vodácký kemp a sportovní hala.
„Na první etapu projektu již máme vydané pravomocné stavební povolení. Pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom se do prací pustit už příští rok,“ řekla Trambová.
Tomáš Souček
Zdroj: Impuls