Za chytřejší politiky utrácejí partaje i statisíce ročně

18. 11. 2011

Jak se chovat před kamerou, jak se chystá nový zákon, ale i jaké jsou stranické ideje. To vše lijí partaje svým členům do hlavy klidně i za statisíce korun ročně. Vede TOP 09. Letos do vzdělávání straníků investuje půl druhého milionu korun a od ledna rozjíždí vlastní školící centrum TOPAZ.

Třicetiletý poslanec Jan Chvojka si loni odskočil zpátky do studentských let. Mateřská ČSSD ho vybrala, aby společně s dalšími patnácti sociálními demokraty z Česka a Slovenska absolvoval pilotní ročník takzvané Akademie sociální demokracie, společného projektu ČSSD a slovenské strany SMER. Čtyři víkendy strávil přednáškami Vladimíra Špidly, Roberta Fica či starosty Vídně Michaela Häupla. Učil se, jak vystupovat před kamerou. A nakonec musel sepsat práci na jedno z probíraných témat.

"Osobně jsem se setkal s řadou osobností. Získal jsem kontakty na Slovensku. Naučil jsem se, jak jednoduše před novináři vyjádřit myšlenku ve dvou třech větách," shrnuje přínos Akademie nyní již její úspěšný absolvent Chvojka, který hájí oranžové barvy ve sněmovně od loňských parlamentních voleb.

"Vzdělaný politik - tahák na voliče"

Podobnou zkušenost mají ale i další politici. Třeba poslanec ODS Jan Čechlovský, který si střihl roční průžezové studium na modré Liberálně-konzervativní akademii CEVRO, kde se vyučují například kapitoly z ekonomie, mezinárodních vztahů či politologie. Nebo poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která prošla stranickým mediálním školením.

"Vzdělaný politik dělá dobře svou práci, dobrá práce je vizitka TOP 09. A také nejlepší a nejlevnější volební kampaň," vysvětluje volební manažer "topáků" Jaroslav Poláček. Partaje napříč politickým spektrem proto investují ročně do školení svých členů i několik set tisíc korun. Takové číslo uvádí třeba ČSSD. Žebříček ale vede právě TOP 09. Jen letos svým straníkům "nalije do hlav" vědomosti za půl druhého milionu korun.

"Smůlu" naopak mají poslanci Věcí veřejných a KSČM, kteří si nejrůznější kurzy musí hradit sami. Komunisté kolem sta tisíc korun ročně investují pouze do školení svých zaměstnanců a zastupitelů. "Poslanci a senátoři se pochopitelně rovněž stále vzdělávají, ale zásadně na své vlastní náklady," zdůrazňuje mluvčí strany Věra Žežulková.

ODS náklady spojené se školením svých členů tají. Na Liberálně-konzervativní akademii, kterou vystudoval třeba již zmíněný Čechlovský, se platí školné pět tisíc korun ročně. Před volbami ale CEVRO Liberálně-konzervativní akademie zajišťuje pro kandidáty ODS i speciální semináře a publikace. Ty obsahují údaje o volebním programu ODS, pravicové ideologii či volebním systému. "Náklady na vzdělávání jsou naše interní údaje," brání se ale vyčíslení celkové sumy mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

TOP 09 zakládá vlastní akademii

Jako lektoři slouží partajím vlastní zkušení straníci, často si ale najímají i odborníky z akademické a profesní sféry. ČSSD a ODS mají své akademie - Masarykovu demokratickou akademii (MDA) a CEVRO. "Mezi absolventy Liberálně-konzervativní akademie patří ale i předseda lidovců Bělobrádek nebo poslanec VV Vacek," říká předseda CEVRO a bývalý místopředseda ODS Ivan Langer.

"Vlastní názorové hnízdo pod názvem TOPAZ v lednu otevře i TOP 09."Zprvu půjde o přípavu na krajské volby. Pak teprve by měl TOPAZ začít fungovat jako akademie v pravém slova smyslu," popisuje místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek chystané občanské sdružení, které má zastřešit současné vzdělávací aktivity strany a přilákat i odborníky, kteří jinak přímo spolupracovat s politickou stranou nechtějí.

V příštím roce má TOPAZ ukrojit z rozpočtu "topky" téměř dva miliony korun. V budoucnu by se ale měl podle Ženíška osamostatnit. A podobně jako třeba CEVRO získávat peníze především od vlastních sponzorů, spolupracovat s různými nadacemi či dělat projekty spolufinancované Bruselem či českým ministerstvem školství.

Lucie Nekvasilová

tyden.cz, 18. 11. 2011, Rubrika: Domácí/Politika/Stranické vzdělávání

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme