Vláda schválila další důležité součásti zdravotnické reformy

Vláda na svém dnešním zasedání schválila další část reformy českého zdravotnictví. Jedná se o tři důležité dokumenty: nařízení vlády o časové a místní dostupnosti, věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích a Národní akční plán pro vzácná onemocnění na léta 2012 – 2014.

29. 8. 2012

Nařízení vlády o časové a místní dostupnosti

Nařízení vlády o časové a místní dostupnosti vymezí nepodkročitelné geografické a časové limity poskytování péče, kterou zdravotní pojišťovny svým klientům musí zaručit.

Nařízení vlády jasně stanovuje maximální lhůty pro poskytnutí stanovených neakutních výkonů a vymezuje minimum pokrytí sítí poskytovatelů z hlediska dojezdové doby. Představuje tedy významný posun ve vymahatelnosti práv pojištěnců.

Vydáním tohoto nařízení vlády se Česká republika opět přiblížila o krůček praxi běžné v západní Evropě, kde jsou časové standardy důležitým prvkem poskytování zdravotní péče. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dokument okomentoval slovy: „Jedná se o přelomový okamžik, neboť doposud žádné jasně vymezené garance pro pacienty neexistovaly.“ Dle náměstka ministra pro zdravotní pojištění Petra Noska schválené nařízení vlády je důležité i pro systém veřejného zdravotního pojištění:„Chápu jej jako nutnou podmínku pro skutečnou konkurenci zdravotních pojišťoven. S jeho pomocí totiž vymezujeme pravidla hry, kterých se při optimalizaci péče pojišťovny musí držet a zajistit každému, bez ohledu na jeho bydliště, dostupnost péče.“

Zákon o univerzitních nemocnicích

Druhým schváleným dokumentem je věcný záměr Zákona o univerzitních nemocnicích, který odstátní a depolitizuje fakultní nemocnice. Zkvalitní a zmodernizuje kontrolu nemocnic, zároveň nově nastaví partnerský vztah mezi nemocnicemi a lékařskými fakultami. Zatímco nyní jsou fakultní nemocnice řízeny direktivně z ministerstva, do budoucna by měly být kontrolovány správní radou, složenou ze zástupců ministerstva, vysokých škol a samospráv. Jak říká náměstek ministra Martin Plíšek: „Proměnu fakultních nemocnic vnímáme jako jasné protikorupční opatření. Zároveň jsme rádi, že se námi povedlo charakter nemocnic vymezit na základě nového občanského zákoníku.“ Ministr zdravotnictví Leoš Heger k návrhu zákona poznamenal: „Zákon v žádném případě nelze vnímat jako krok k privatizaci fakultních nemocnic, naopak bude jasně vymezen jejich neziskový charakter. Za krok kupředu považuji také fakt, že na řízení fakultních nemocnic se budou moci podílet i vysoké školy – i to přispěje k důslednější kontrole.“

Národní akční plán pro vzácná onemocnění

Dalším schváleným dokumentem je Národní akční plán pro vzácná onemocnění. Pro ty je charakteristický jejich nízký výskyt v populaci a u většiny z nich bohužel také nemožnost léčby jejich příčiny. Tam, kde již vhodná léčba existuje, je především důležité co nejdříve vzácné onemocnění správně diagnostikovat. Právě o to by se měl zasadit nový akční plán. „Včasnou diagnostikou vzácného onemocnění je možné prodloužit délku i kvalitu života pacienta se vzácným onemocněním,“ uvedl ministr Leoš Heger. Národní akční plán se věnuje i hospodárnosti léčby vzácných chorob. Náměstek ministra pro zdravotní péči Ferdinand Polák uvedl, že „brzkým zachycením choroby je možné uspořit prostředky veřejného zdravotního pojištění, jelikož nemoci v raných stádiích je možné lépe, účinněji a také levněji léčit.“

Ministerstvo zdravotnictví

V Praze 29. 8. 2012

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme