Válek: Napravujeme nedostatky v povinném očkování
Ve Sněmovně dnes prošel druhým čtením návrh zákona o ochraně veřejného zdraví vč. pozměňovacích návrhů, které předložila skupina poslanců pod vedením místopředsedy TOP 09 Vlastimila Válka. Tyto návrhy umožní jednodušší přístup do kolektivu dětem, které nemůžou být očkovány pro dočasnou kontraindikaci, např. kvůli aktuálnímu zhoršení zdravotního stavu. Dočasnou kontraindikací, která může očkování bránit měsíce nebo i roky, může být například atopický ekzém, leukémie nebo epilepsie.
Stávající legislativa tento stav neřeší. Zákon stanoví, že dítě může být k předškolnímu vzdělávání přijato i tehdy, pokud se očkování nemůže podrobit pro trvalou kontraindikaci. Problém však nastává, když je u dítěte diagnostikována kontraindikace dočasná, v takovém případě dle textace zákona dítě do školky přijato být nemůže.
„V případech, kdy není lékařem výslovně potvrzeno, že se jedná o kontraindikaci trvalou, mívají rodiče s přijetím dítěte do školky problém. Školky, pokud takové dítě přijmou, mohou být pokutovány. Díky našemu pozměňovacímu návrhu budou mít děti, které nemohou být ze závažných zdravotních důvodů očkovány, zabezpečen přístup do kolektivu,“ uvedl Vlastimil Válek, místopředseda TOP 09 a člen zdravotního výboru.
Druhý pozměňovací návrh ruší jako podmínku pro přijetí do dětského kolektivu pro předškoláky očkování proti hepatitidě typu B. Tento typ nemoci se přenáší krví nebo pohlavním stykem, což je u dětí velmi nepravděpodobný způsob získání nemoci. Naopak rizika plynoucí z očkování jsou podstatně vyšší než jeho přínosy. I dle odborných lékařských studií je díky těhotenskému screeningu dobrá zjistitelnost matek nakažených žloutenkou typu B, a tedy jsou i poměrně přesně vytipovány rizikové skupiny dětí, které je nutno proti ní očkovat. Plošné očkování je tak zcela zbytečné.
Třetí pozměňovací návrh odstraňuje šikanu u dětí, které neměly kompletní očkovací kalendář a nemohly se kvůli tomu účastnit škol v přírodě, byť ostatních aktivit se to netýkalo.
„Jednou z našich snah je, aby rodiče a děti nebyli perzekuováni za případné odmítání očkování, ale bylo s nimi pracováno a pediatři se jim snažili situaci vysvětlit, a například nabídnout alternativní očkovací schéma,“ dodal Petr Třešňák, poslanec za Piráty a člen výboru pro zdravotnictví.
Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09