Předsedkyně PS jednala na setkání Slavkovské skupiny o spolupráci v kybernetické bezpečnosti
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se v rakouském Salcburku zúčastnila dvoudenního pracovního jednání tzv. Slavkovského formátu (tj. ČR, Rakouska a Slovenska). Ten byl letos rozšířen ještě o zákonodárce z Chorvatska, Itálie a Slovinska. Hlavními tématy jednání byla politika rozšiřování EU o země západního Balkánu, koordinace přeshraniční meziparlamentní spolupráce a aktuální problematika hybridních hrozeb.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila dvoudenního pracovního jednání čelných představitelů parlamentů zemí tzv. Slavkovského formátu. Jde o regionální uskupení spojující od roku 2015 představitele ČR, Rakouska a Slovenska. Hostitelem setkání v rakouském Salcburku byl předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka. Slovenskou republiku na místě reprezentoval místopředseda Národní rady Peter Žiga. Pozvání navíc přijali i zákonodárci z Chorvatska, Itálie a Slovinska.
„Slavkovský formát je velmi dobrým nástrojem regionální spolupráce. Se Slovenskem a Rakouskem nás pojí mimo jiné zájem o region Západního Balkánu a jeho evropskou perspektivu. Tamní obyvatelé svou budoucnost vidí jednoznačně v Evropské unii, což je pochopitelně trnem v oku proruským silám, které jim však nenabízejí žádnou perspektivní alternativu. Velmi oceňuji úsilí předsedy Wolfganga Sobotky, který slavkovskou spolupráci dlouhodobě a systematicky podporuje,“ uvedla na jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Témata jednání zahrnovala kromě pokračující meziparlamentní spolupráce také vysoce aktuální problematiku hybridních hrozeb. Právě z toho důvodu se letošního setkání účastnil též zástupce Evropského centra excelence pro boj s hybridními hrozbami.
„Evropa dnes kvůli agresivnímu ruskému imperialismu čelí nejhorší bezpečnostní situaci od pádu železné opony. Invaze na Ukrajinu v únoru 2022 byla jen posledním krokem v dlouhodobé snaze Kremlu narušit naši stabilitu a rozložit naši jednotu. Navazuje přitom na postupy vyzkoušené již sovětskými komunisty za studené války. Existuje pro to řada příkladů, z nichž nejnovějším je série fyzických i kybernetických útoků na infrastrukturu v zemích NATO a EU. Sami máme s ruským státním terorismem na našem území přímou zkušenost. Tyto útoky jsou stále častější a závažnější a my proto musíme být maximálně připraveni jim koordinovaně čelit,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Předsednictví slavkovské skupiny má v současné době Česká republika, která jej letos v červenci převzala po Rakousku. V létě příštího roku pak přebere pomyslnou předsednickou štafetu Slovensko.