Opoziční ANO a SPD neuspěly. Markéta Pekarová Adamová pokračuje ve funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny
Předsedkyně vládní strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má stabilní podporu většiny Poslanecké sněmovny a zůstává i nadále její předsedkyní. Opozičnímu hnutí ANO a SPD, které svolalo mimořádnou schůzi, se nepodařilo zajistit dostatečnou podporu ani pro schválení programu schůze.
„Nic jiného jsem neočekávala. Funkci předsedkyně dolní komory Parlamentu vnímám jako službu občanům, vykonávám ji nestranně a v souladu s jednacím řádem. Od začátku je jasné, že věcné důvody k mému odvolání nejsou. Od ANO a SPD jde o účelové odvádění pozornosti od vlastních skandálů a destrukci fungování Sněmovny, abychom se místo schvalování zákonů ve prospěch lidí museli zabývat zástupnými tématy,“ říká k pokusům o své odvolání Markéta Pekarová Adamová.
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny s jediným bodem začala ve čtvrtek 5. prosince 2024 po 12. hodině. Před schválením programu mohou podle jednacího řádu vystoupit pouze poslankyně a poslanci s přednostním právem, čehož využili předseda vlády a předseda ODS Petr Fiala, předseda KDU-ČSL Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob a další předsedkyně a předsedové politických stran a poslaneckých klubů.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve svém projevu k poslankyním a poslancům upozornila, že už více než 500 hodin jednání Poslanecké sněmovny bylo věnováno jen pořadu schůze, tedy že 26 % času se jedná pouze o programu, nikoli o konkrétních návrzích zákonů. Za tři roky aktuálního volebního období se už nyní jednalo více hodin než za celé volební období 2013-2017. Markéta Pekarová Adamová dále připomněla stanovisko Ústavního soudu, podle kterého má parlamentní opozice právo na dostatečný prostor k vyjádření, nicméně parlamentní menšina musí akceptovat výsledek voleb a umožnit většině vykonávat svou odpovědnost.
S podporou Markéty Pekarové Adamové vystoupil předseda vlády Petr Fiala: „Věřím, že občané i dnes vidí, jak se opozice chová, jak je stále méně slušná, jak se stupňují osobní útoky nejen na mě, ale i na mé kolegy a občas i na naše rodiny.“ V závěru svého proslovu pak uvedl, že „není žádný věcný důvod k odvolání paní předsedkyně, a není ani žádný důvod stranicko-politický.“
Slova premiéra potvrdil ve své řeči předseda KDU-ČSL Marek Výborný, když řekl, že „dnešní jednání není nic jiného než estrádou, opakovanou estrádou,“ a dále uvedl, že „naši důvěru Markéta Pekarová Adamová měla, má a mít bude.“
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ve svém projevu sdělil: „V tuto chvíli jsme nejčastěji a nejdéle jednající komorou na světě. Odvolání předsedy by nemělo být součástí politického boje. Markéta Pekarová Adamová je příkladem političky, která se i přes mimořádný tlak snaží vést Sněmovnu s respektem k pravidlům a k demokratickým hodnotám.“ Jeho slova potvrdil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek: „Návrh na odvolání je politický krok.“
Mimořádná schůze byla ukončena přibližně po dvou hodinách, protože nedošlo ke schválení jejího programu. Snaha hnutí ANO 2011 ve spolupráci SPD tak zůstala bez úspěchu.
„V politice by mělo jít o argumenty a střet myšlenek ve prospěch společnosti. Místo toho je dnes Parlament skoro paralyzován nekonečnými obstrukcemi ANO a SPD. Naše Sněmovna něco takového nezažila, ani jednací řád s tak velkým nadužíváním obstrukcí nepočítá. Vnímám to jako bojkot demokratického procesu ze strany ANO a SPD. Součástí jsou i nekonečné nevybíravé osobní útoky na mou osobu. Jednou jsem prý moc arogantní, jindy se příliš usmívám, a tak si mám projít uličkou hanby, jak říkají. Trvám na tom, že tohle do Parlamentu nepatří, a děkuji všem kolegyním a kolegům, kteří mě podpořili,“ uzavírá Markéta Pekarová Adamová.