Oběti domácího i sexuálního násilí musí mít zastání. Poslanec TOP 09 Michal Zuna připravuje ve spolupráci s odborníky zpřísnění legislativy
V Poslanecké sněmovně vznikne společná iniciativa TOP 09 v čele s poslancem Michalem Zunou, advokátky Lucie Hrdé a organizací ROSA a Bílý kruh bezpečí. Pracovní skupina, která v souvislosti s touto iniciativou ve Sněmovně vznikne, má jasný cíl, změnit legislativu týkající se násilí na ženách a dětech.
Ve spolupráci s odbornou veřejností má vzniknout takový legislativní návrh, který povede ke zpřísnění trestů za domácí a sexuální násilí a zároveň zlepší přístup ke spravedlnosti obětí trestných činů. Iniciátorem je poslanec Michal Zuna (TOP 09), který téma řešil už jako radní pro bezpečnost na Praze 2. Chceme dát společnosti jasný signál: Násilné chování nelze přehlížet ani marginalizovat
„Domácí násilí v Česku narostlo v minulém roce o 50 procent. Dále dochází ke zhruba 12.000 případů znásilnění. Z toho pouze zhruba 100 pachatelů míří do vězení. Data jsou alarmující. Musí přijít legislativní změna. Je naší povinností zákonodárců postavit právo na stranu obětí,“ uvádí Michal Zuna.
„Změna musí přijít ve třech rovinách. Společenské, legislativní a soudní. Zjednodušeně osvěta, tvrdé tresty a odpovídající rozsudky. Chceme do společnosti vyslat jasný signál, že ublížení blízké osobě není v pořádku. Že takové chování nelze přehlížet a že takové chování nelze tolerovat. Oslovíme ke spolupráci všechny koaliční partnery. Osobně jsem připravený na novele pracovat napříč politickým spektrem, odbornou veřejností i neziskovým sektorem. Naši činnost budeme také koordinovat s podvýborem pro problematiku domácího a sexuálního násilí, jehož jsem členem“ řekl Michal Zuna.
„Na legislativní změně začínáme pracovat s advokátkou Lucií Hrdou, Zdenou Prokopovou z organizace ROSA a Petrou Vitoušovou za Bílý kruh bezpečí. Nesmírně si jich vážím za jejich zkušenost, odhodlání a mnohaletý boj za věc. Ve 2. čtvrtletí uspořádáme tematický seminář a sérii kulatých stolů. Na podzim předložíme konkrétní návrhy Ministerstvu spravedlnosti,“ dodává Michal Zuna.
„V rovině soudní chceme apelovat na průběžné a povinné vzdělávání pracovníků v justici. Evropská unie změnila trestně právní filozofii ve prospěch silnějšího postavení obětí a citlivějšího jednání vůči nim. V tomto směru máme v České republice dobrou legislativu, avšak tradiční praxe se příliš nezměnila. Česká justice včetně soudních znalců má před sebou jasný úkol, osvojit si tuto novou trestně právní filosofii a prolnout ji do své práce,“ říká prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
„V rovině legislativní osobně považuji za klíčové ratifikovat Istanbulskou úmluvu. Její hlavní náplní je právě ochrana obětí domácího, partnerského a sexuálního násilí, znásilnění, sexuálního obtěžování nebo stalkingu. Úmluva přinese do naší legislativy definiční pořádek a standard evropského práva,“ uvádí Zdena Prokopová, zástupkyně ředitelky organizace ROSA.
„Domácí a sexualizované násilí je ve společnosti i u soudů bagatelizováno, a mimo jiné proto padají u soudů absurdně nízké tresty. Třeba podmínky za mnohonásobná znásilnění, za zneužívání dětí, za partnerská znásilnění. Výsledkem naší pracovní skupiny budou jak konkrétní legislativní návrhy na zvýšení trestů, tak i redefinice trestného činu znásilnění, tak trestného činu pohlavního zneužití, které v současné podobě naprosto neodpovídají viktimologickým poznatkům o následcích takových činů,“ uvádí advokátka Lucie Hrdá, která je specialistkou trestního a rodinného práva se zaměřením na oběti domácího a sexualizovaného násilí.
Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího