Nejen Rusko nebo Hamás. Rizikem je také Čína, varovala konference Heleny Langšádlové
„Je to diktatura, která se připravuje na budoucí vojenský střet. Je trvalou hrozbou,“ řekl ředitel BIS Michal Koudelka ve Sněmovně na konferenci Rizika ekonomické a technologické závislosti na Čínské lidové republice, kterou svolala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová spolu s projektem Sinopsis.
Na konferenci také vystoupil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr k projednávanému Návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti, zástupce Ministerstva zdravotnictví i Ministerstva průmyslu a obchodu k připravované Strategii ekonomické bezpečnosti.
„Často jsou otázky bezpečnosti spojovány primárně s výdaji na obranu. Jenže to už mnoho let neplatí. Mění se jak geopolitická rizika, tak technologie,“ uvedla při příležitosti konference Helena Langšádlová. „Naše bezpečnost bude víc a víc určována tím, jak jsme vyspělí v oblasti umělé inteligence či kvantových technologií a jak jsme závislí na dovozu látek pro výrobu léčiv nebo dovozu čipů.“
Jak Langšádlová, tak Koudelka upozornili, že Čína může prostřednictvím svého náskoku v těchto oblastech ovládat své ekonomické či politické partnery.
„Není náhodou, že se jedna z kapitol Draghiho zprávy O budoucnosti evropské konkurenceschopnosti zaměřuje na zvýšení bezpečnosti a snížení závislosti a bezpečnost je v tomto dokumentu definována, jako základní předpoklad i ekonomického růstu.“ upozornila Langšádlová. „Považuji za správné, že se tyto otázky řeší na celoevropské úrovni, naše vysoká míra závislosti v mnoha oblastech je de facto geopolitickou zbraní, která může být zneužita proti nám. Je naší povinností tato rizika vyhodnocovat a na evropské i národní úrovni přijímat opatření, která posílí naši bezpečnost a odolnost.“
Tiskové oddělení TOP 09