Mülllerová: Na „kurzarbeit“ přispějeme firmám více
Zaměstnavatelé v obtížné hospodářské situaci budou mít větší šanci zachovat pracovní místa. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž výrazně zjednoduší podmínky projektu „Vzdělávejte se pro stabilitu“ a více firem tak bude moci získat dotace z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Počítá s tím třetí ze sedmibodového Plánu zaměstnanosti, na který má MPSV až sedm miliard korun. Tzv. kurzarbeit funguje od loňského září a je plánovaný do srpna 2015. Dosud z něj čerpalo na zachování pracovních míst 32 firem, a to více než 11 milionů korun. Celkový rozpočet projektu je 400 milionů korun.
Díky kurzarbeitu mohou zaměstnavatelé získat příspěvek na mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců. Maximální mzdový příspěvek na jednoho zaměstnance je 31 000 korun. Podporu mohou čerpat po dobu půl roku s možností prodloužení na rok.
„Lepším nastavením podmínek chceme ještě více podpořit udržení pracovních míst u zaměstnavatelů, kteří se dočasně nacházejí v obtížné hospodářské situaci. Za důležité považuji i to, že si díky projektu zaměstnanci zvyšují kvalifikaci,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. „Jde také o to, aby projekt byl co nejméně administrativně náročný a podmínky byly takové, aby pro zaměstnavatele bylo skutečně výhodnější zachovat zaměstnanost namísto optimalizace nákladů rušením pracovních míst,“ dodává.
Zjednodušení spočívá v tom, že zaměstnavatel nebude muset prokazovat pokles tržeb za celou společnost, ale pouze za konkrétní provozovnu, závod apod. Aby firmy získaly dotaci, musely dosud prokazovat, že jim meziročně klesly tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb minimálně o 20 procent (za období 3 měsíců předcházejících podání žádosti na jednoho zaměstnance) na zaměstnance. Nově se tento pokles bude posuzovat za provozovnu (firmy mohou mít pobočky v různých částech země) či organizační složku-jednotku, která spadá pod jediné identifikační číslo.
Nově bude moci zaměstnavatel v přechodných hospodářských potížích za peníze z EU vzdělávání více zaměstnanců. Dosud do vzdělávání mohl zapojit pouze ty, kterým nebyl schopen přidělit práci a na základě dohody s odbory či podle vnitřního předpisu jim vyplácel sníženou náhradu mzdy. Tato podmínka se zcela ruší.
V platnosti zůstává podmínka, která říká, že rozsah výpadku v přidělování práce zaměstnancům byl 20 až 60 procent (1 až 3 dny v týdnu) stanovené týdenní pracovní doby za 1 měsíc před podáním žádosti.
Co se týče peněz, firmy dosud žádaly o 187 vzdělávacích aktivit v celkové výši více než 23,8 milionů Kč. Nejčastěji jsou vzdělávací aktivity zaměřeny na technické obory, např. svářečské kurzy nebo školení strojníků. Firmy zapojené do projektu také využívají možnosti vzdělávání zaměstnanců v odborných jazykových kurzech.
Žádosti firem hodnotí komise Úřadu práce ČR podle následujících kritérií: významnost podniku v regionu, konkurenceschopnost odvětví, zhodnocení schopnosti obnovit výrobu, přínos vzdělávací aktivity pro zaměstnance a přiměřenost výsledků vzhledem k výši požadovaného příspěvku.
tisková mluvčí MPSV
V Praze 17. 4. 2013