Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek podpořil české polární vědce v dalším výzkumu Arktidy

23. 9. 2024

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek navštívil ve dnech 9. - 12. září 2024 severní Norsko – konkrétně souostroví Špicberky (Svalbard) a město Tromsø. Doprovázeli jej zástupci vedení Jihočeské univerzity, která na Svalbardu provozuje Českou arktickou výzkumnou stanici. Na pozadí 10. výročí založení české stanice přispěla cesta ke zviditelnění české polární vědy v Norsku a k posílení praktické spolupráce s hlavními norskými partnery v oblasti polárního výzkumu.

Česká arktická výzkumná stanice na Svalbardu, jejíchž služeb využívá ročně přibližně 100 českých a mezinárodních vědců, si letos připomíná 10. výročí založení. Čeští polární vědci dlouhodobě přispívají mj. k mapování rychle postupujících klimatických změn v Arktidě. V rámci norské, ale i mezinárodní vědecké arktické komunity si již vybudovali velmi dobré renomé. O tom, že norští partneři práci českých výzkumníků oceňují, se přesvědčila rovněž delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR během své červnové cesty do Norska, zaměřené na měnící se geopolitickou situaci v Arktidě.

Větší část programu ministra Ženíška proběhla na Svalbardu, neboť právě na tomto souostroví se soustředí velká část výzkumných aktivit norských i zahraničních vědců ve vztahu k Arktidě a jejímu životnímu prostředí. Úvod návštěvy patřil debatě s guvernérem souostroví, přičemž mezi projednávaná témata se zařadila nová politika norské vlády ke Svalbardu a podmínky pro mezinárodní výzkum na souostroví. O těchto a dalších tématech česká delegace rovněž diskutovala se zástupkyní Ministerstva školství a výzkumu Norska.  

Následovala série jednání s hlavními norskými partnery činnými v polárním výzkumu. V rámci podpory české polární vědy a posílení spolupráce s Českou arktickou výzkumnou stanicí se delegace ve správním středisku souostroví Longyearbyen setkala s vedením Univerzitního centra na Svalbardu, poskytujícím ve spolupráci s norskými pevninskými univerzitami vysokoškolské vzdělání norským i mezinárodním studentům; zástupci Norské výzkumné rady financující norský výzkum a Norským polárním institutem, jenž je nedílnou součástí norského ministerstva životního prostředí. Partneři ocenili dosavadní spolupráci s českými institucemi a naznačili možnosti spolupráce do budoucna. 

Po přesunu do Tromsø se ministr Ženíšek setkal s vedením Arktické univerzity v Tromsø. Vzájemné jednání vyústilo poslední den cesty v podpis memoranda o porozumění mezi Arktickou univerzitou a Jihočeskou univerzitou, zastoupenými jejich rektory. Uzavřené memorandum otevírá cestu k dalšímu rozvoji studentských výměn a společného výzkumu mj. v oblasti polárního výzkumu, rybářství a akvakultury – tedy v tématech, na něž se obě univerzity shodně specializují.

Svou cestu ministr Ženíšek zakončil návštěvou ústředí Satelitního centra KSAT, operujícího mj. největší síť pozemních satelitů a radarů na světě, jejichž významná část je umístěna na Svalbardu.

Článek byl se souhlasem převzat od Velvyslanectví České republiky v Oslo. Původní článek naleznete na odkazu.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme