Ministerstvo zdravotnictví posiluje boj proti rakovině v prevenci, osvětě, zdravotní péči i včasné diagnostice
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s partnery pokračuje v úsilí o posílení kvality a rozsahu onkologické péče, prevence onkologických onemocnění i osvěty v této oblasti. Jsou zahajovány nové screeningové programy, posilovány programy již fungující a nové iniciativy v rámci Národního onkologického plánu mají za cíl zlepšit dostupnost včasného záchytu a léčby nádorových onemocnění, posílit prevenci a informovanost veřejnosti.
Při příležitosti Dne boje proti rakovině Ministerstvo zdravotnictví, pacientské organizace a Ústav zdravotnických informací a statistiky spolu s partnery zdůrazňují význam prevence a včasného záchytu rakoviny. V České republice je ročně diagnostikováno více než 100 tisíc nových případů rakoviny, což činí tento problém stále aktuálním. Ministerstvo zdravotnictví proto podniká klíčové kroky, které mají přispět k prevenci, včasné diagnostice a dostupnosti kvalitní péče pro všechny pacienty. I díky tomu stoupá počet včas diagnostikovaných pacientů, u kterých je léčba efektivnější a s lepší prognózou.
„Boj proti rakovině je jedním z našich hlavních priorit. Iniciovali jsme vznik Národního screeningového centra a Národní rady pro veřejné zdraví, které koordinují prevenci a časný záchyt rakoviny. V rámci předsednictví EU jsme zahájili nový program screeningu nádorů prostaty, který byl v České republice od 1. ledna 2024 spuštěn plošně jako jeden z prvních na světě,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a doplnil, že Ministerstvo zdravotnictví se soustředí i na zajištění kvalitní paliativní péče pro pacienty v závěru života.
Ministerstvo zdravotnictví také ve spolupráci s Národním screeningovým centrem pokračuje i v rozšiřování kapacit dalších onkologických screeningových programů, jako je časný záchyt karcinomu plic, děložního hrdla, karcinomu prsu a kolorektálního karcinomu. I přes rostoucí zátěž se české onkologii stále daří významně prodlužovat dosahované přežití pacientů. Významným krokem bylo i ze zdravotního pojištění rozšíření očkování proti HPV na děti ve věku 11–15 let.
„Jako organizace, která se dlouhodobě věnuje podpoře pacientů a jejich rodin, vítáme kroky Ministerstva zdravotnictví směrem k posílení prevence a zlepšení dostupnosti onkologické péče, stejně jako osvěty. Té významně pomohlo veřejné oznámení onkologické diagnózy ministra Válka a jeho výzva k prevenci, které ukázaly, že rakovina se může dotknout každého. Velkým krokem v tomto směru bylo i ustavení “práva být zapomenut,” které umožňuje vyléčeným onkologickým pacientům rovný přístup k finančním službám,” uvedla ředitelka neziskové organizace Dialog Jessenius Michaela Tůmová.
„Jsem velmi ráda, že Ministerstvo zdravotnictví klade důraz na prevenci a včasný záchyt rakoviny, což jsou klíčové faktory pro záchranu životů. Jako zástupkyně onkologických pacientů vidím obrovský přínos ve zlepšení dostupnosti péče a v informovanosti, kterou občané díky těmto krokům získají,” uvedla zástupkyně projektu Bellis – Mladé ženy s rakovinou prsu a Hlasu onkologických pacientů Nikol Pazderová.
Ministerstvo také klade důraz na zajištění vysoké úrovně informovanosti občanů o kvalitě a dostupnosti zdravotní péče. Na Národním zdravotnickém informačním portálu budou veřejnosti zpřístupněna data o činnosti a kvalitě poskytovatelů zdravotní péče, včetně počtu provedených operací. Dále bude do dubna 2025 občanům prostřednictvím EZ Karty zpřístupněn plný přehled o všech preventivních prohlídkách, včetně upozornění na termíny vyšetření.
„Naší snahou je, aby občané měli všechny potřebné informace o své zdravotní péči na dosah ruky. Transparentnost a přístup k datům jsou spolu s kvalitně nastavenou osvětou, prevencí, léčbou i následnou péčí klíčové pro podporu zdraví a předcházení onkologickým onemocněním. A k tomu postupnými kroky úspěšně směřujeme,“ uzavřel ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.