Koalice SPOLU: EET je dalším neúspěšným experimentem hnutí ANO, nevidíme důvod pro jeho pokračování
Předmětem jednání 41. schůze bude především očekávané zrušení EET, ale také projednání snížení věku odchodu do důchodu nebo zvýšení podpory zdravotně znevýhodněným. Ve čtvrtek se na program v prvním čtení dostane novela zákona o České televizi a Českém rozhlase, díky kterému dojde k posílení nezávislosti a odolnosti veřejnoprávních médií.
„Vládní koalice je i přes avizovaný razantní odpor SPD a ANO odhodlána ve čtvrtek provést prvním čtením návrh zákona o České televizi a Českém rozhlase. Jedná se o plnění programového prohlášení vlády a jasnou prioritu mé ministerské agendy. Cílem novely je posílení nezávislosti, stability a odolnosti obou veřejnoprávních médií. Do voleb členů mediálních rad bude zapojen Senát s tím, že dvě třetiny členů rad budou volit poslanci, jednu třetinu senátoři. Rada České televize bude mít nově 18 členů, počet členů Rady Českého rozhlasu zůstává neměnný: 9. Tento systém povede k tomu, že se rady budou obměňovat postupně. Z obou zákonů je také vypuštěna možnost jedné komory odvolat radu jako celek. Dále navrhujeme, aby právnická osoba, která navrhuje kandidáty na členství v radě, existovala aspoň 10 let. To zabrání, aby účelově vznikaly některé spolky a nominovaly v nedobré víře kandidáty do těchto orgánů,“ uvedl ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa.
Ve středu bude poslanecká sněmovna ve druhém čtení projednávat dvě priority ministerstva práce a sociálních věcí. Na tiskové konferenci je představil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „První z návrhů snižuje věk odchodu do důchodu pro zdravotnické záchranáře s platností od 1. ledna 2023. Po zhruba 20 odpracovaných letech se práh posune o 30 měsíců. Za každých dalších 74 odpracovaných směn se poté bude snižovat vždy o jeden kalendářní měsíc, maximálně o pět let. Tito lidé zachraňují životy a větší podporu od státu si zaslouží,“ sdělil a ještě navázal: „Druhou prioritou je zvýšení podpory zdravotně znevýhodněným. Jde o pomoc, která reaguje zejména na současný růst cen. Příspěvek na mobilitu vzroste z 550 na 900 korun, zvýší se také příspěvek na zdvihací a zvedací plošiny.“
„O Elektronické evidenci tržeb toho zaznělo již mnoho, nicméně z našeho pohledu je zcela zřejmé, že se jednalo o neúspěšný experiment. Výnos pro státní rozpočet je neprokazatelný. Ačkoli se bývalá ministryně Schillerová snažila, nikdy neprokázala, jaká částka je opravdovým výnosem pro státní rozpočet. Pro podnikatele je to zbytečná administrativa, která je stojí 1,5 miliardy ročně. Když k tomu připočtu celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, tak neexistuje důvod, aby tento neúspěšný experiment hnutí ANO pokračoval. Za koronavirové epidemie, kdy se evidence stala fakticky dobrovolnou, se ukázala její naprostá zbytečnost,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09