Husák: Odmítám krýt zločince
OPERÁTOŘI BUDOU MÍT OPĚT POVINNOST UCHOVÁVAT PROVOZNÍ A LOKALIZAČNÍ ÚDAJE Z PEVNÉ LINKY, MOBILŮ A INTERNETU.
Zákon umožní efektivněji bojovat proti závažné kriminalitě, prioritou návrhu zákona je zároveň zabezpečit uchovávané údaje tak, aby nemohly být zneužity. Schválením zákona Česká republika unikne již hrozící vysoké pokutě ze strany Evropské komise.
Policie musí mít možnost pátrat po zločincích i pomocí mobilů
Ústavní soud 22. března 2012 zrušil část zákona o elektronických komunikacích, jelikož obsahovala „pouze vágní a zcela neurčité stanovení povinností“ v oblasti uchovávání provozních a lokalizačních údajů. Tyto údaje však mohou posloužit jako důkaz při odhalování trestné činnosti. „Ochrana soukromí všech slušných občanů je pro mě zásadní věcí, ale odmítám krýt zločince,“ sdělil Jan Husák, předseda sněmovního Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl. Uchovávané údaje může Policie ČR použít při odhalování trestné činnosti a při ochraně bezpečnosti obyvatel před pachateli trestných činů. „Primárním cílem je pomocí provozních a lokalizačních údajů zajistit proti pachateli základní důkazy, sekundárním cílem je snaha účinněji potírat kriminalitu,“ vysvětlil Husák.
Zabezpečení údajů proti zneužití je prioritou
Zákon řeší povinnost zabezpečení údajů přímo v centrálách operátorů či přesně vyjmenovává typy trestné činnosti, ke kterým si mohou orgány činné v trestním řízení údaje od operátorů vyžádat. „Zákon má v sobě bezpečnostní pojistky proti zneužití, přesně stanovuje, komu a za jakých podmínek mohou údaje operátoři poskytnout“, řekl Husák. Policie a další orgány mohou žádat údaje jen na závažnější zločiny – například při odhalování násilné trestné činnosti (vraždy, zabití), majetkové nebo hospodářské trestné činnost (krádeže, vloupání do bytů, padělání peněz) či při mravnostní trestné činnosti (znásilnění, kuplířství nebo šíření dětské pornografie).
Internetové kavárny nebo knihovny provozní a lokalizační údaje uchovávat nemusí
„Šíří se fámy, že povinnost uchovávat údaje budou mít i knihovny nebo internetové kavárny. Povinnost se ale vztahuje pouze na operátory,“ doplnil Husák, podle kterého jsou tito zákonem přesně specifikováni a podléhají ohlášení u Českého telekomunikačního úřadu.
Při neschválení zákona bude hrozit pokuta
Ustanovení zákona nejsou českým výmyslem, ale vycházejí z evropské směrnice o uchovávání údajů služeb elektronických komunikací, kterou je Česká republika povinna přijmout do svého právního řádu. „Německo nepřijalo části směrnice do svého zákona, a proto nyní čelí žalobě Evropské komise. Komise po Německu požaduje pokutu v přepočtu téměř osm milionů korun za jeden den. Pokud česká sněmovna ustanovení schválí, tak věřím, že Česká republika pokutě unikne. Toho chci dosáhnout,“ oznámil Husák.
poslanec, předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl
V Praze 14. 6. 2012