„Dnešním mladým bych nic takového nepřál,“ sdělil senátor Czernin na konferenci Zločiny komunismu
Pod záštitou místopředsedy Senátu Tomáše Czernina se v Hlavním sále uskutečnila konference pro studenty s názvem „Zločiny komunismu“. Hlavními tématy byly osudy Jana Palacha, Jana Zajíce a jejich následovníků. Studenti a zástupci paměťových organizací diskutovali také o hrůzných událostech po únoru 1948. Konferenci spoluorganizoval spolek Mladí demokraté a Muzeum paměti XX. století.
„Ten, kdo si historii nepřipomíná, ten je nucen ji opakovat. Polovinu svého života jsem prožil v komunistické šedi. Dnešním mladým bych nic takového nepřál. Nesmíme si lhát do kapsy, v současnosti naší společnosti hrozí další hrozby, ne nutně nepodobné komunistické ideologii. Proto je zásadní, aby mladí lidé dobře věděli, co totalita naší zemi přinesla. Tím spíš, že výuka moderních dějin nemá zdaleka na všech školách tolik prostoru, kolik by si zasloužila,“ řekl místopředseda Senátu Tomáš Czernin.
„V letošním roce si připomínáme 55. výročí sebeupálení Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších živých pochodní. V roce 1969 protestovali tímto radikálním způsobem proti politické situaci v Československu, kde vedení KSČ postupně pod sovětským tlakem obnovovalo autoritativní způsob vládnutí. Na tradičním setkání v Senátu kolegové připomněli také další významná témata, která umožní studentům lépe pochopit podstatu fungování komunistického režimu a připomenou historické osobnosti, které se postavily proti zvůli a nespravedlnosti,“ popsal program konference ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek.
Přednášející se věnovali nejen osudům Jana Palacha, Jana Zajíce a jejich následovníků, ale připomněli také hrůzy po únoru 1948 i nelichotivý odkaz Vladimira Iljiče Lenina. Garanty těchto přednášek byli přední historici, kteří věnují moderní historii – ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek, historik z Muzea paměti XX. století David Svoboda, historik Jan Kalous z ÚSTR a zástupce Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek.
Součástí konference bylo rovněž promítání filmu The Soviet Story režiséra Edvina Snore z Lotyšska. Konference „Zločiny komunismu“ patří v Senátu mezi pravidelné akce a navštěvuje ji každoročně více než 150 mladých lidí.